This head for push button is a separate component of the range of control and signaling units, Harmony XB4, metal, diameter 22mm. It has a chromium-plated metal bezel. It is supplied with a red mushroom. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP66.
Add to Quote Catalogue| Part Number | ZB4AEQ4020 |
|---|---|
| Country of Origin | CZ |
| UPC | 785901860549 |
| UPC11 | 78590186054 |
| EAN | 3606480507120 |
| Availability | N |
| Lead Time | 47 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509035 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | Yes |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Head for non-illuminated push-button |
| Device Short Name | ZB4 |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Head Type | Standard |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -13…158 °F (-25…70 °C) |
| Overvoltage Category | Class I IEC 60536 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 |
| Vibration Resistance | 5 gn 2…500 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 30 gn 18 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 50 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 |
| Category | 22468 - PUSHBUTTONS,22MM(METAL) NEW |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 00785901860549 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | CZ |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366