This Harmony 9001K, modular illuminated flush blue push button is supplied with extended guard and integral LED. It has a chromium-plated metal bezel, is supplied with 24V AC/DC and has 1 changeover contact. This illuminated push button with extended guard provides an ergonomic and visual interface for controlling your machines. It is easily installed into a standard 30mm diameter panel cut-outs and connected to control circuits with classic screw-clamp connections. It is clearly distinguishable visually at a distance thanks to its illuminated head and clear color. Impact and corrosion resistant metal bezel and body ensures product continues to operate even after severe accidents.
Brand: Square D
Add to Quote Catalogue| Part Number | 9001K3L35LLLH13 |
|---|---|
| Country of Origin | MX |
| UPC | 785901403524 |
| UPC11 | 78590140352 |
| Availability | N |
| Lead Time | 4 |
| UNSPSC | 39122216 |
| HTs Code | 8536509065 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS1 |
| Return Indicator | No |
| Range Of Product | Harmony 9001K |
|---|---|
| Product Or Component Type | Illuminated push-button |
| Device Short Name | K |
| Type Of Operator | spring return |
| Operator Profile | Blue flush |
| Operator Add Information | Extended metallic guard |
| Bezel Material | Chromium plated metal |
| Mounting Diameter | 1.18 in (30 mm) |
| Light Source | LED |
| Bulb Base | BA 9s |
| Light Block Supply | Direct |
| [Us] Rated Supply Voltage | 24...28 V AC/DC |
| Contacts Type And Composition | 1 C/O |
| Connections - Terminals | Screw clamp terminals |
| Operating Position | Any position |
| Ie Rated Operational Current | 10 A, AC-15 10 A, DC-13 |
| Contact Operation | Standard |
| Device Presentation | Complete product |
| Product Certifications | UL listed file E42259 CCN NKCR CE CSA LR 25490 class 3211 03 NEMA |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13 |
| Category | 21426 - 9001 K (NOT KA,KM,KX) |
| Discount Schedule | CS1 |
| GTIN | 00785901403524 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | MX |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366