| Part Number | 9001KR1GH5Y238Y2 |
|---|---|
| Country of Origin | MX |
| UPC | 785901115823 |
| UPC11 | 78590111582 |
| EAN | 0785901115823 |
| Availability | N |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509035 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS1 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 0.27 pound |
| Range Of Product | Harmony 9001K |
|---|---|
| Product Or Component Type | Push-button |
| Device Short Name | 9001K |
| Type Of Operator | spring return |
| Operator Profile | Green flush, unmarked |
| Operator Add Information | Full guard in plastic |
| Bezel Material | Chromium plated metal |
| Mounting Diameter | 1.18 in (30 mm) |
| Shape Of Signaling Unit Head | Octagonal |
| Contacts Type And Composition | 1 NO |
| Connections - Terminals | Screw clamp terminals 1 x 0.22...2 x 1.5 mm² IEC 60947-1 |
| Tightening Torque | 7.08 lbf.in (0.8 N.m) IEC 60947-1 |
| Shape Of Screw Head | Cross slotted |
| Mechanical Durability | 5000000 cycles |
| Operating Position | Any position |
| Ie Rated Operational Current | 3 A 240 V, AC-15, A600-Q600 NEMA 0.55 A 125 V, DC-13, A600-Q600 NEMA |
| Ui Rated Insulation Voltage | 250 V 3)IEC 60947-1 |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 2.5 kV IEC 60947-1 |
| Contacts Material | Silver alloy contacts |
| Contact Operation | Slow-break |
| Positive Opening | Without |
| Short-Circuit Protection | 10 A cartridge fuse IEC 60947-5-1 |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 10 A |
| Icm Rated Sc Making Cap | 12 kA 600 V AC-15, 7200 VA 15 kA 480 V AC-15, 7200 VA 30 kA 240 V AC-15, 7200 VA 60 kA 120 V AC-15, 7200 VA 0.1 kA 600 V DC-13 0.27 kA 250 V DC-13 0.55 kA 125 V DC-13 |
| Rated Breaking Capacity | 3 kA 240 V AC-15, 720 VA 6 kA 120 V AC-15, 720 VA 1.2 kA 600 V AC-15, 720 VA 1.5 kA 480 V AC-15, 720 VA 0.1 kA 600 V DC-13 0.27 kA 250 V DC-13 0.55 kA 125 V DC-13 |
| Terminals Description ISO n°1 | (13-14)NO |
| Cad Overall Width | 1.89 in (48 mm) |
| Cad Overall Height | 1.77 in (45 mm) |
| Cad Overall Depth | 2.20 in (56 mm) |
| Product Weight | 0.27 lb(US) (0.121 kg) |
| Device Presentation | Complete product |
| Standards | EN/IEC 60947-5-4 CSA C22.2 No 14 EN/IEC 60947-1 JIS C 852 EN/IEC 60947-5-1 JIS C 4520 UL 508 |
| Product Certifications | NEMA UL 508 |
| Protective Treatment | TC |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -13…158 °F (-25…70 °C) |
| Vibration Resistance | 7 gn 2…500 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 50 gn IEC 60068-2-27 |
| Electrical Shock Protect Class | Class II IEC 61140 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 1 NEMA 12 NEMA 13 NEMA 2 NEMA 3 NEMA 3R NEMA 4 |
| Category | 21426 - 9001 K (NOT KA,KM,KX) |
| Discount Schedule | CS1 |
| GTIN | 00785901115823 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | MX |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366