| Part Number | 750XCXH-24D |
|---|---|
| UPC | 606480279508 |
| UPC11 | 60648027950 |
| EAN | 3606480279508 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Depth | 1.62 inch |
| Height | 2.07 inch |
| Width | 1.44 inch |
| Weight | 4.59 ounce |
| Product Type | Relay |
|---|---|
| Switch Function | 3PDT |
| Contact Composition | 3 NO + 3 NC |
| Input Current | 12 A |
| Contacts Material | Silver alloy contacts |
| Minimum Switching Current | 100 mA 5 V |
| Coil Resistance | 470 Ohm |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Drop-Out Voltage Threshold | >= 0.15 Uc AC >= 0.1 Uc DC |
| Ie Rated Operational Current | 12 A 120 V AC UL 12 A 240 V AC UL 12 A 28 V DC UL |
| Average Consumption In Va | 2.75 AC 60 Hz 1.2 DC |
| Voltage Range | 0.8...1.1 Un AC/DC |
| Maximum Switching Voltage | 300 V |
| Motor Power Hp | 0.5 hp 240 V AC 50/60 Hz 0.33 hp 120 V AC 50/60 Hz |
| Connections - Terminals | octal terminal 11 pins) |
| Protective Treatment | Epoxy powder coat |
| Mounting | Socket |
| Height | 2.07 in (52.5 mm) |
| Width | 1.44 in (36.5 mm) |
| Depth | 1.62 in (41.2 mm) |
| Product Weight | 4.59 oz (130 g) |
| Operating Time | 20 ms |
| Ambient Temperature Range - Operational | -40…131 °F (-40…55 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…185 °F (-40…85 °C) |
| Product Certifications | UL CSA |
| Electrical Durability | 100000 cycles resistive |
| Mechanical Durability | 10000000 cycles |
| IP Degree Of Protection | IP67 |
| Dielectric Strength | 1600 V AC between coil and contact 1600 V AC between poles 1500 V AC between open contacts |
| Shock Resistance | 10 gn |
| Vibration Resistance | 3 gn 35…150 Hz)operating +/- 1 mm 10…35 Hz)operating 6 gn 35…150 Hz)not operating +/- 1 mm 10…35 Hz)not operating |
| GTIN | 03606480279508 |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366