Thalassa TBP industrial PC box with transparent PC cover H20. Int is 150 x 105 x 80 mm. Ext is 164 x 121 x 87 mm. Wall mounted enclosure. Low transparent cover. Outside sealed is flat screwdriver captive screw lock. Certifications is DEMKO, SEMKO, TÜV, UL. UL 508 A Standard. Fire resistance 960°. Polycarbonate made. IP66 (NEMA 4.4X), IK08, Grey RAL 7035, Insulation Class II. Set of 5. Ambient temperature for storage/operation is (-15 to 60 °C)/(-25 to 80 °C).
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYTBP16128T |
|---|---|
| Country of Origin | ES |
| UPC | 785901973164 |
| UPC11 | 78590197316 |
| EAN | 3606480165795 |
| Availability | N |
| Lead Time | 53 |
| UNSPSC | 39121305 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 3925900000 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 3.43 inch |
| Height | 6.46 inch |
| Width | 4.76 inch |
| Weight | 0.75 pound |
| Range | Thalassa |
|---|---|
| Product Name | Thalassa TBP |
| Device Application | Multi-purpose |
| Category | Industrial box |
| Height | 6.46 in (164 mm) |
| Width | 4.76 in (121 mm) |
| Depth | 3.43 in (87 mm) |
| Internal Height | 5.91 in (150 mm) |
| Internal Width | 4.13 in (105 mm) |
| Internal Depth | 3.15 in (80 mm) |
| Enclosure Mounting | Wall mounted |
| Device Composition | 1 body 1 cover 4 cover screw |
| Quantity Per Set | Set of 2 |
| Body Type | One piece moulded |
| Type Of Front Cover | Low transparent cover |
| Cover Fixing | Plastic screws |
| Lock Type | Captive screw flat outside sealed area |
| Removable Parts | Cover by captive screws |
| Material | polycarbonate |
| Colour | Gray RAL 7035) transparent |
| Standards | UL 508 A IEC 62208 |
| Product Certifications | TÜV UL |
| Electrical Insulation Class | Class II |
| Mounting Location | Outdoor |
| Product Weight | 0.75 lb(US) (0.34 kg) |
| IP Degree Of Protection | IP66 NEMA 4.4X |
| IK Degree Of Protection | IK08 IEC 62262 |
| Fire Resistance | 1760 °F (960 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | 5…140 °F (-15…60 °C) |
| Operating Temperature | -13…176 °F (-25…80 °C) |
| Category | 80033 - ENCLOSURE SYSTEMS POLYESTER |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 00785901973164 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 2 |
| Country Of Origin | ES |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366