| Part Number | KDC1H |
|---|---|
| Country of Origin | CZ |
| UPC | 389110980561 |
| UPC11 | 38911098056 |
| EAN | 3389110980561 |
| Availability | N |
| Lead Time | 21 |
| UNSPSC | 39122217 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538908180 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS1 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 0.10 pound |
| Range Of Product | Harmony Series K |
|---|---|
| Product Or Component Type | Cam switch operating head |
| Component Name | KDC |
| Product Compatibility | Front mounting bodies 12 and 20 A Ø 22 mm hole |
| Cam Switch Head Type | With front plate 45 x 45 mm |
| Type Of Operator | Black handle 1.38 in (35 mm) |
| Rotary Handle Padlocking | Without |
| Presentation Of Legend | Without |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Cad Overall Width | 1.77 in (45 mm) |
| Cad Overall Height | 1.77 in (45 mm) |
| Cad Overall Depth | 3.03 in (77 mm) |
| Length | 1.38 in (35 mm) |
| Product Weight | 0.10 lb(US) (0.046 kg) |
| Protective Treatment | TC |
| Ambient Air Temp For Op | -13…131 °F (-25…55 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Shock Resistance | 30 gn IEC 68-2-27 |
| Vibration Resistance | 5 gn 10…150 Hz)IEC 68-2-6 |
| IP Degree Of Protection | IP65 IEC 529 IP65 NF C 20-010 |
| Category | 21446 - 9003 K CAM SWITCHES |
| Discount Schedule | CS1 |
| GTIN | 03389110980561 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | CZ |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366