| Part Number | 8736SCW14V02S |
|---|---|
| UPC | 785901462422 |
| UPC11 | 78590146242 |
| EAN | 0785901462422 |
| UNSPSC | 39121521 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| Return Indicator | No |
| Depth | 11.50 inch |
| Height | 14.69 inch |
| Width | 14.25 inch |
| Product | Starter |
|---|---|
| Type | S |
| Control Circuit Type | Separate control circuit |
| Control Circuit Voltage | 110 V AC 50 Hz 120 V AC 60 Hz |
| Starter Type | Reversing |
| Number Of Poles | 3P |
| Phase | 3 phase |
| Current Rating | 27 A |
| Horsepower Rating | 7.5 HP 200 V AC 7.5 HP 230 V AC 10 HP 460 V AC 10 HP 575 V AC |
| Maximum Voltage Rating | 600 V AC |
| Control Units | No control units |
| Thermal Overload Type | Melting alloy 3 |
| Electrical Connection | Screw clamp terminals |
| Nema Size | 1 |
| Height | 14.69 in (373 mm) |
| Depth | 11.50 in (292 mm) |
| Width | 14.25 in (362 mm) |
| Enclosure Type | NEMA 4/4X brushed stainless steel |
| Product Certifications | CSA UL Listed NEMA |
| Category | 21282 - 8702,36 W/STAINLESS ENCLOSURES |
| Discount Schedule | CP1 |
| GTIN | 00785901462422 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | MX |
| EU RoHs Directive | Not compliant |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366