| Part Number | 8736SCG2V03 |
|---|---|
| UPC | 785901794462 |
| UPC11 | 78590179446 |
| EAN | 0785901794462 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| Return Indicator | No |
| Depth | 7.53 inch |
| Height | 11.88 inch |
| Width | 11.88 inch |
| Weight | 17 pound |
| Device Short Name | S |
|---|---|
| Depth | 7.53 in (191.26 mm) |
| Device Mounting | Surface |
| Height | 11.88 in (301.75 mm) |
| Motor Starter Type | Reversing |
| Nema Size | 1 |
| Number Of Poles | 2 |
| Nb Of Thermal Units Required | 1 |
| Product Weight | 17 lb(US) (7.71 kg) |
| Width | 11.88 in (301.75 mm) |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 1 |
| Product Certifications | NEMA UL Listed |
| Category | 21272 - 8702,36 SC,SD(NOT S*R,T,W) |
| Discount Schedule | CP1 |
| GTIN | 00785901794462 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | MX |
| EU RoHs Directive | Under investigation |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366