| Part Number | 8702SHO1V02S |
|---|---|
| Country of Origin | MX |
| UPC | 785901708117 |
| UPC11 | 78590170811 |
| EAN | 0785901708117 |
| Availability | N |
| Lead Time | 90 |
| UNSPSC | 39121529 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536490065 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| Discount Schedule | CP1 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 9.53 inch |
| Height | 28.03 inch |
| Width | 22.36 inch |
| Product | Contactor |
|---|---|
| Type | Type S |
| Control Circuit Type | Control circuit transformer |
| Control Circuit Voltage | 110 V AC 50 Hz 120 V AC 60 Hz |
| Contactor Type | Reversing |
| Number Of Poles | 3P |
| Phase | 3 phase |
| Current Rating | 540 A |
| Horsepower Rating | 150 HP 200 V AC 200 HP 230 V AC 400 HP 460 V AC 400 HP 575 V AC |
| Maximum Voltage Rating | 600 V AC |
| Control Units | No control units |
| Control Circuit Fusing | 2 fuses (primary) |
| Electrical Connection | Screw clamp terminals |
| Nema Size | 6 |
| Height | 28.03 in (712 mm) |
| Depth | 9.53 in (242 mm) |
| Width | 22.36 in (568 mm) |
| Enclosure Type | Not rated (open device) |
| Orientation | Horizontal |
| Product Certifications | UL Listed CSA |
| Category | 21275 - 8702,36 SH,SJ(NOT S*R,T,W) |
| Discount Schedule | CP1 |
| GTIN | 00785901708117 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | MX |
| EU RoHs Directive | Not compliant |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366