Square D 8702SFO3V02S reversing magnetic contactor, NEMA Size 4, 135 amperes maximum at 600 VAC, 3 pole, with 110/120 VAC, 50/60 Hz operating coil, open style. UL Listed, CSA Certified, CE Marked, Inductive and resistive ratings, variety of operating coil voltages, replaceable coils and contacts, variety of enclosure. S and field addable accessories available. Simple, Common catalog numbers, standardized ratings, and a full range of field-installable accessories make product selection, installation and maintenance easier than ever. Common Design Features, Mounting holes, door trim, and handle accessories.
Brand: Square D
Add to Quote Catalogue| Part Number | 8702SFO3V02S |
|---|---|
| Country of Origin | MX |
| UPC | 785901841319 |
| UPC11 | 78590184131 |
| EAN | 0785901841319 |
| Availability | N |
| Lead Time | 15 |
| UNSPSC | 39121529 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536490065 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| Discount Schedule | CP1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 7.01 inch |
| Height | 11.69 inch |
| Width | 14.25 inch |
| Product | Contactor |
|---|---|
| Type | Type S |
| Control Circuit Type | Separate control circuit |
| Control Circuit Voltage | 110 V AC 50 Hz 120 V AC 60 Hz |
| Contactor Type | Reversing |
| Number Of Poles | 3P |
| Phase | 3 phase |
| Current Rating | 135 A |
| Horsepower Rating | 40 HP 200 V AC 50 HP 230 V AC 100 HP 460 V AC 100 HP 575 V AC |
| Maximum Voltage Rating | 600 V AC |
| Control Units | No control units |
| Control Circuit Fusing | Fuse not supplied |
| Electrical Connection | Screw clamp terminals |
| Nema Size | 4 |
| Height | 11.69 in (297 mm) |
| Depth | 7.01 in (178 mm) |
| Width | 14.25 in (362 mm) |
| Enclosure Type | Not rated (open device) |
| Orientation | Horizontal |
| Product Certifications | CSA UL Listed |
| Category | 21273 - 8702,36 SE,SF(NOT S*R,T,W) |
| Discount Schedule | CP1 |
| GTIN | 00785901841319 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | MX |
| EU RoHs Directive | Not compliant |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366