| Part Number | 8702SAG2V01 |
|---|---|
| UNSPSC | 39121529 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| Return Indicator | No |
| Depth | 7.40 inch |
| Height | 11.89 inch |
| Width | 11.89 inch |
| Product | Contactor |
|---|---|
| Type | Type S |
| Control Circuit Type | Common control circuit |
| Control Circuit Voltage | 24 V AC 60 Hz |
| Contactor Type | Reversing |
| Motor Type | Repulsion induction |
| Number Of Poles | 3P |
| Phase | 1 phase |
| Motor Wiring | 4 wires |
| Current Rating | 9 A |
| Horsepower Rating | 0.33 HP 115 V AC 1 HP 230 V AC |
| Maximum Voltage Rating | 600 V AC |
| Control Units | No control units |
| Control Circuit Fusing | Fuse not supplied |
| Electrical Connection | Screw clamp terminals |
| Nema Size | 00 |
| Height | 11.89 in (302 mm) |
| Depth | 7.40 in (188 mm) |
| Width | 11.89 in (302 mm) |
| Enclosure Type | NEMA 1 painted sheet steel |
| Product Certifications | CSA UL Listed |
| Category | 21271 - 8702,36 SA,SB(NOT S*R,T,W) |
| Discount Schedule | CP1 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | MX |
| EU RoHs Directive | Under investigation |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366