| Part Number | 8502SJO2V02SX22 |
|---|---|
| UNSPSC | 39121521 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| Return Indicator | No |
| Depth | 10.87 inch |
| Height | 37.24 inch |
| Width | 13.35 inch |
| Product Or Component Type | Contactor |
|---|---|
| Type | 8502S |
| Control Circuit Type | Control circuit transformer |
| Control Circuit Voltage | 120 V AC 60 Hz 110 V AC 50 Hz |
| Contactor Type | Non-reversing |
| Current Rating | 810 A |
| Number Of Poles | 3P |
| Phase | 3 phase |
| Horsepower Rating | 300 HP 230 V AC 600 HP 460 V AC 600 HP 575 V AC |
| Maximum Voltage Rating | 600 V AC |
| Control Units | No control units |
| Pilot Light | No indicator |
| Auxiliary Contacts | 2 NO + 2 NC |
| Control Circuit Fusing | 2 fuses (primary) |
| Electrical Connection | Screw clamp terminals |
| Enclosure Type | Not rated (open device) |
| Product Certifications | UL Listed CSA |
| Nema Size | 7 |
| Height | 37.24 in (946 mm) |
| Depth | 10.87 in (276 mm) |
| Width | 13.35 in (339 mm) |
| Category | 21195 - 8502,36 SH,SJ(NOT S*R,T,W) |
| Discount Schedule | CP1 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | MX |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Not compliant |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366