| Part Number | 8502SGO1V07 |
|---|---|
| UNSPSC | 39121529 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| Return Indicator | No |
| Depth | 8.74 inch |
| Height | 12.32 inch |
| Width | 8.66 inch |
| Product Or Component Type | Contactor |
|---|---|
| Control Circuit Type | Common control circuit |
| Control Circuit Voltage | 600 V AC 60 Hz 550 V AC 50 Hz |
| Contactor Type | Non-reversing |
| Current Rating | 270 A |
| Number Of Poles | 2P |
| Phase | 1 phase |
| Horsepower Rating | Not rated |
| Maximum Voltage Rating | 600 V AC |
| Control Units | No control units |
| Pilot Light | No indicator |
| Auxiliary Contacts | Without |
| Control Circuit Fusing | Fuse not supplied |
| Electrical Connection | Screw clamp terminals |
| Enclosure Type | Not rated (open device) |
| Product Certifications | CSA UL Listed |
| Nema Size | 5 |
| Height | 12.32 in (313 mm) |
| Depth | 8.74 in (222 mm) |
| Width | 8.66 in (220 mm) |
| Category | 21194 - 8502,36SG(NOT S*R,S*T,S*W) |
| Discount Schedule | CP1 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | MX |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Not compliant |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366