| Part Number | 8502SFG1V02S |
|---|---|
| Country of Origin | MX |
| UPC | 785901351528 |
| UPC11 | 78590135152 |
| EAN | 0785901351528 |
| Availability | N |
| Lead Time | 15 |
| UNSPSC | 39121529 |
| HTs Code | 8536490065 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| Discount Schedule | CP1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 9.02 inch |
| Height | 25.16 inch |
| Width | 11.26 inch |
| Product Or Component Type | Contactor |
|---|---|
| Control Circuit Type | Separate control circuit |
| Control Circuit Voltage | 120 V AC 60 Hz 110 V AC 50 Hz |
| Contactor Type | Non-reversing |
| Current Rating | 135 A |
| Number Of Poles | 2P |
| Phase | 1 phase |
| Horsepower Rating | Not rated |
| Maximum Voltage Rating | 600 V AC |
| Control Units | No control units |
| Pilot Light | No indicator |
| Auxiliary Contacts | Without |
| Control Circuit Fusing | Fuse not supplied |
| Electrical Connection | Screw clamp terminals |
| Enclosure Type | NEMA 1 painted sheet steel |
| Product Certifications | CSA UL Listed |
| Nema Size | 4 |
| Height | 25.16 in (639 mm) |
| Depth | 9.02 in (229 mm) |
| Width | 11.26 in (286 mm) |
| Category | 21193 - 8502,36 SE,SF(NOT S*R,T,W) |
| Discount Schedule | CP1 |
| GTIN | 00785901351528 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | MX |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Not compliant |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366