This Harmony XVS10BMW is a multi-sound siren 12/24V DC 2 tones. It is part of the range Harmony XVS sirens and electronics alarms range .
Add to Quote Catalogue| Part Number | XVS10BMW |
|---|---|
| Country of Origin | ID |
| UPC | 785901944744 |
| UPC11 | 78590194474 |
| EAN | 3389119045346 |
| Availability | N |
| Lead Time | 24 |
| UNSPSC | 32151503 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8531809041 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | XV |
| Return Indicator | No |
| Depth | 6.03 inch |
| Height | 4.49 inch |
| Width | 4.49 inch |
| Weight | 1.76 pound |
| Range Of Product | Harmony XVS |
|---|---|
| Product Or Component Type | Siren |
| Device Short Name | XVS |
| Colour | White |
| Signalling Type | 2 tones siren |
| Us Rated Supply Voltage | 12 V AC/DC 24 V AC/DC |
| Noise Level | 106 dB continuous or intermittent tone)1 m |
| Material | PC body |
| Product Weight | 1.76 lb(US) (0.8 kg) |
| Marking | CE |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 0.8 kV |
| Current Consumption | 300 mA 24 V 500 mA |
| Clamping Connection Capacity | <= 1 x 1.5 mm² |
| Electrical Connection | Cable 0.26…0.33 in (6.5…8.5 mm) |
| Width | 4.49 in (114 mm) |
| Height | 4.49 in (114 mm) |
| Depth | 6.03 in (153.2 mm) |
| Standards | EN/IEC 60947-1 EN/IEC 60947-5-1 |
| Protective Treatment | TC |
| Ambient Air Temp For Storage | -31…158 °F (-35…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -22…122 °F (-30…50 °C) |
| Electrical Shock Protect Class | Class II EN/IEC 61140 |
| IP Degree Of Protection | IP53 |
| Category | 22617 - XVC TOWER LIGHTS |
| Discount Schedule | XV |
| GTIN | 00785901944744 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ID |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366