| Part Number | XVS14GMW |
|---|---|
| Country of Origin | ID |
| UPC | 785901945178 |
| UPC11 | 78590194517 |
| EAN | 3606480072048 |
| Availability | N |
| Lead Time | 28 |
| UNSPSC | 32151503 |
| HTs Code | 8531100045 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | XV |
| Return Indicator | No |
| Depth | 8.78 inch |
| Height | 4.49 inch |
| Width | 5.51 inch |
| Weight | 2.65 pound |
| Range Of Product | Harmony XVS |
|---|---|
| Product Or Component Type | Multisound siren |
| Device Short Name | XVS |
| Colour | White |
| Material | PC (polycarbonate) back cover PC (polycarbonate)/ABS (acrylonitrile butadiene-styrene) front PC (polycarbonate)/ABS (acrylonitrile butadiene-styrene) back |
| Product Weight | 2.65 lb(US) (1.2 kg) |
| Marking | CE |
| Mounting Support | Bracket |
| Fixing Mode | 3 holes Ø 9 mm |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 4 kV |
| Current Consumption | 100 mA 120 V |
| Electrical Connection | Cable 0.26…0.33 in (6.5…8.5 mm), 0.00 in² (0.33 mm²) / AWG 22 signalling circuit) Cable 0.26…0.33 in (6.5…8.5 mm), 0.00 in² (0.52 mm²) / AWG 20 power circuit) |
| Width | 5.51 in (140 mm) |
| Height | 4.49 in (114 mm) |
| Depth | 8.78 in (223 mm) |
| Signalling Type | 43 tones siren |
| Standards | EN 61000-6-2 EN 61000-6-3 EN 60947 EN 60947-5 |
| Product Certifications | UL |
| Protective Treatment | TC |
| Ambient Air Temp For Storage | -31…158 °F (-35…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | 14…122 °F (-10…50 °C) |
| Overvoltage Category | Class II EN/IEC 61140 |
| IP Degree Of Protection | IP53 EN/IEC 60529 |
| [Us] Rated Supply Voltage | 120 V AC |
| Noise Level | 0…105 dB continuous or intermittent tone)1 m |
| Category | 22617 - XVC TOWER LIGHTS |
| Discount Schedule | XV |
| GTIN | 00785901945178 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ID |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366