This monolithic tower light is part of the range of pre-assembled and pre-cabled tower lights Harmony type XVC diameter 40mm. It is supplied pre-assembled and pre-cabled with 3 illuminated signaling units (red, orange, green) and and a base fitted with 3 screws for direct mounting on an horizontal surface (IP 54). Supply voltage is 24 V AC/DC. It is designed for long distance indication of the operating states of a machine, visually by means of illuminated signaling units visible through 360° (super bright LED for steady light only). It is used mainly in the food-processing and medical sectors.
Add to Quote Catalogue| Part Number | XVC4B3K |
|---|---|
| Country of Origin | ID |
| UPC | 785901558057 |
| UPC11 | 78590155805 |
| EAN | 3606480032448 |
| Availability | S |
| Lead Time | 65 |
| UNSPSC | 32151503 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8531809026 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | XV |
| Return Indicator | Yes |
| Height | 6.71 inch |
| Weight | 0.31 pound |
| Range Of Product | Harmony XVC4 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Complete pre-wired monolithic tower light |
| Beacon/Indicator Bk Unit Type | 3 illuminated units |
| Sound Signalling | Without |
| Mounting Diameter | 1.57 in (40 mm) |
| Component Name | XVC |
| Device Short Name | XVC |
| Light Source | LED steady red LED steady or flashing orange LED steady or flashing green |
| Supply Circuit Type | AC/DC |
| Material | Polycarbonate illuminated unit ABS (acrylonitrile butadiene-styrene) base unit PBT + ABS (UL94HB) top cover |
| Mounting Location | On base |
| Product Mounting | On base |
| Us Rated Supply Voltage | 24 V |
| [Us] Rated Supply Voltage | 24 V |
| Cable Cross Section | 0.00 in² (0.33 mm²) |
| Awg Gauge | AWG 22 |
| Cable Length | 19.69 in (500 mm) |
| Marking | CE |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 0.8 kV |
| Current Consumption | 75 mA |
| Flashing Frequency | 1 Hz |
| Product Weight | 0.31 lb(US) (0.14 kg) |
| Height | 6.71 in (170.5 mm) |
| Standards | EN/IEC 61000-6-2 EN/IEC 61000-6-3 |
| Product Certifications | UL |
| Protective Treatment | TC |
| Ambient Air Temp For Storage | -31…158 °F (-35…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | 14…122 °F (-10…50 °C) |
| Electrical Shock Protect Class | Class II EN/IEC 61140 |
| Overvoltage Category | Class II EN/IEC 61140 |
| IP Degree Of Protection | IP54 flat surface installation EN/IEC 60529 |
| Category | 22617 - XVC TOWER LIGHTS |
| Discount Schedule | XV |
| GTIN | 00785901558057 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ID |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366