This Harmony XB7, illuminated projecting monolithic red push button operates with a spring return mechanism, is supplied with 120V AC, uses an integral LED and screw clamp terminals. It is easily installed into standard 22mm diameter cut-outs and connected with simple screw-clamp connections. It is clearly distinguishable visually at a distance due to clear colors and illumination via integral LED, minimizing errors in machine control and enabling complex machine statuses to be read at a glance. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP65, making it ideal for operation in harsh environments. It has a double insulated plastic bezel. Its wide range of operating temperatures from -25°C to 70°C allows versatility in usage of product.
Add to Quote Catalogue| Part Number | XB7NW34G1 |
|---|---|
| Country of Origin | ID |
| UPC | 785901219040 |
| UPC11 | 78590121904 |
| EAN | 3606480470813 |
| Availability | N |
| Lead Time | 55 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538908180 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 0.05 pound |
| Range Of Product | Harmony XB7 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Illuminated push-button |
| Device Short Name | XB7 |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Sale Per Indivisible Qty | 10 |
| IP Degree Of Protection | IP20 IEC 60529 rear face) IP65 IEC 60529 front face) |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Type Of Operator | spring return |
| Operator Profile | Red projecting, unmarked |
| Contacts Type And Composition | 1 NO |
| Connections - Terminals | Screw clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm² with cable end EN/IEC 60947-1 Screw clamp terminals, 1 x 0.34...2 x 2.5 mm² without cable end EN/IEC 60947-1 |
| Light Source | LED |
| Bulb Base | Integral LED |
| Us Rated Supply Voltage | 120 V AC 50/60 Hz |
| Device Presentation | Monolithic product |
| Cad Overall Width | 1.14 in (29 mm) |
| Cad Overall Height | 1.14 in (29 mm) |
| Cad Overall Depth | 2.26 in (57.5 mm) |
| Terminals Description ISO n°1 | (13-14)NO |
| Product Weight | 0.05 lb(US) (0.023 kg) |
| Device Mounting | Fixing hole 0.89 in (22.5 mm) 22.3 +0.4/0 EN/IEC 60947-1 |
| Fixing Center | >= 30 x 40 mm support panel) metal 0.04…0.24 in (1…6 mm) >= 30 x 40 mm support panel) plastic 0.08…0.24 in (2…6 mm) |
| Fixing Mode | Fixing nut beneath head 17.70…21.24 lbf.in (2…2.4 N.m) |
| Contact Operation | Slow-break |
| Positive Opening | With (only NO) |
| Mechanical Durability | 300000 cycles |
| Tightening Torque | 7.08…10.62 lbf.in (0.8…1.2 N.m) EN 60947-1 |
| Shape Of Screw Head | Cross JIS No 1 Cross Philips no 1 Cross pozidriv No 1 Slotted flat Ø 4 mm Slotted flat Ø 5.5 mm |
| Short-Circuit Protection | 4 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1 |
| Ui Rated Insulation Voltage | 250 V 3)EN/IEC 60947-1 |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 4 kV EN/IEC 60947-1 |
| Ie Rated Operational Current | 0.1 A 250 V, DC-13, R300 EN/IEC 60947-5-1 0.22 A 125 V, DC-13, R300 EN/IEC 60947-5-1 0.3 A 240 V, AC-14, D300 EN/IEC 60947-5-1 0.6 A 120 V, AC-14, D300 EN/IEC 60947-5-1 |
| Electrical Durability | 1000000 cycles, DC-13, 0.3 A 24 V 216000 cyc/mn 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 0.03 A 230 V 216000 cyc/mn 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 0.09 A 240 V 108000 cyc/mn 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C |
| Electrical Reliability | Λ <= 10exp(-6) 17 V 5 mA EN/IEC 60947-5-4 |
| Signalling Type | Steady |
| Supply Voltage Limits | 100…132 V AC |
| Current Consumption | 12...17 mA |
| Service Life | 70000 h at rated voltage and 25 °C |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -13…158 °F (-25…70 °C) |
| Electrical Shock Protect Class | Class II IEC 61140 |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 12 UL 50 E |
| Standards | UL 508 EN/IEC 60947-1 CSA C22.2 No 14 JIS C8201-5-1 EN/IEC 60947-5-1 JIS C8201-1 |
| Product Certifications | CCC GOST |
| Vibration Resistance | 5 gn 2…500 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 50 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 30 gn 18 ms) half sine wave acceleration |
| Electromagnetic Emission | Class B EN 55011 |
| Category | 22464 - PUSHBUTTONS, XB7-22MM |
| Discount Schedule | CS2 |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366