This Harmony XB7, Emergency stop 40mm mushroom head monolithic red push button operates with a latched push-pull mechanism and screw clamp terminals. This emergency stop is easily installed into a standard 22mm diameter cut-outs and connected with simple screw-clamp connections. It is clearly distinguishable visually at a distance thanks to a clear color and a prominent 40mm mushroom shape. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP65, making it ideal for operation in harsh environments. It has a double insulated plastic bezel. Its wide range of operating temperatures from -25°C to 70°C allows versatility in usage of product.
Add to Quote Catalogue| Part Number | XB7NT845 |
|---|---|
| Country of Origin | ID |
| UPC | 785901809128 |
| UPC11 | 78590180912 |
| EAN | 3606480465635 |
| Availability | N |
| Lead Time | 43 |
| UNSPSC | 39122216 |
| HTs Code | 8536509065 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | Yes |
| Weight | 0.08 pound |
| Range Of Product | Harmony XB7 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Emergency stop push-button |
| Device Short Name | XB7 |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Sale Per Indivisible Qty | 10 |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Type Of Operator | mechanical latching |
| Reset | Push-pull |
| Operator Profile | Red mushroom Ø 40 mm, unmarked |
| Contacts Type And Composition | 1 NO + 1 NC |
| Connections - Terminals | Screw clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm² with cable end EN/IEC 60947-1 Screw clamp terminals, 1 x 0.34...2 x 2.5 mm² without cable end EN/IEC 60947-1 |
| Device Presentation | Monolithic product |
| Cad Overall Width | 1.57 in (40 mm) |
| Cad Overall Height | 1.57 in (40 mm) |
| Cad Overall Depth | 2.83 in (72 mm) |
| Terminals Description ISO n°1 | (21-22)NC (13-14)NO |
| Product Weight | 0.08 lb(US) (0.035 kg) |
| Device Mounting | Fixing hole 0.89 in (22.5 mm) 22.3 +0.4/0 EN/IEC 60947-1 |
| Fixing Center | >= 30 x 40 mm support panel) metal 0.04…0.24 in (1…6 mm) >= 30 x 40 mm support panel) plastic 0.08…0.24 in (2…6 mm) |
| Fixing Mode | Fixing nut beneath head 17.70…21.24 lbf.in (2…2.4 N.m) |
| Contact Operation | Snap action |
| Contacts Usage | Standard |
| Positive Opening | With EN/IEC 60947-5-1 appendix K |
| Mechanical Durability | 100000 cycles |
| Tightening Torque | 7.08…10.62 lbf.in (0.8…1.2 N.m) EN 60947-1 |
| Shape Of Screw Head | Cross JIS No 1 Cross Philips no 1 Cross pozidriv No 1 Slotted flat Ø 4 mm Slotted flat Ø 5.5 mm |
| Short-Circuit Protection | 4 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1 |
| Ui Rated Insulation Voltage | 250 V 3)EN/IEC 60947-1 |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 4 kV EN/IEC 60947-1 |
| Ie Rated Operational Current | 0.1 A 250 V, DC-13, R300 EN/IEC 60947-5-1 0.22 A 125 V, DC-13, R300 EN/IEC 60947-5-1 0.75 A 240 V, AC-15, C300 EN/IEC 60947-5-1 1.5 A 120 V, AC-15, C300 EN/IEC 60947-5-1 |
| Electrical Durability | 1000000 cycles, DC-13, 0.3 A 24 V 216000 cyc/mn 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 0.03 A 230 V 216000 cyc/mn 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 0.09 A 240 V 108000 cyc/mn 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C |
| Electrical Reliability | Λ < 5 x 10exp(-7) 17 V 5 mA IEC 60947-5-4 |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -13…158 °F (-25…70 °C) |
| Electrical Shock Protect Class | Class II IEC 60536 |
| IP Degree Of Protection | IP20 IEC 60529 rear face) IP65 IEC 60529 front face) |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 12 UL 50 NEMA 3 UL 50 |
| Standards | IEC 60364-5-53 EN/IEC 60947-5-1 EN/ISO 13850 EN/IEC 60204-1 UL 508 EN/IEC 60947-1 EN/IEC 60947-5-5 CSA C22.2 No 14 |
| Product Certifications | GOST CCC |
| Vibration Resistance | 5 gn 2…500 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 15 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 |
| Category | 22464 - PUSHBUTTONS, XB7-22MM |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 00785901809128 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 10 |
| Country Of Origin | ID |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366