| Part Number | XEP3S2W6B524 |
|---|---|
| Country of Origin | MA |
| UPC | 389110300079 |
| UPC11 | 38911030007 |
| EAN | 3389110300079 |
| Availability | N |
| Lead Time | 53 |
| UNSPSC | 39122213 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509065 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Di-isodecyl phthalate (DIDP) and Diisononyl phthalate (DINP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | T |
| Return Indicator | No |
| Depth | 1.10 inch |
| Height | 0.63 inch |
| Width | 0.39 inch |
| Weight | 0.22 ounce |
| Range Of Product | OsiSense XC |
|---|---|
| Series Name | Special format |
| Product Or Component Type | Microswitch |
| Device Short Name | XEP3 |
| Detector Design | Miniature, DIN 41635 A format |
| Head Type | Plunger head |
| Lever Material | Stainless steel |
| Lever Fixing Position | B |
| Movement Of Operating Head | Linear |
| Type Of Operator | Flat lever |
| Switch Actuation | Horizontal |
| Type Of Approach | Lateral approach |
| Electrical Connection | 4.8 mm cable clip tags |
| Contacts Type And Composition | 1 C/O very low force |
| Contact Operation | Snap action |
| Contacts Material | AgNi |
| Body Material | Polyester |
| Maximum Force For Tripping | 0.06 N lever fixing position in A 0.13 N lever fixing position in B 0.17 N lever fixing position in C |
| Minimum Release Force | 0.01 N lever fixing position in A 0.03 N lever fixing position in B 0.03 N lever fixing position in C |
| Max Permissible End Trvl Force | 10 N lever fixing position in B 13 N lever fixing position in C 5 N lever fixing position in A |
| Tripping Point | 0.60 in (15.2 mm) lever fixing position in A 0.60 in (15.2 mm) lever fixing position in B 0.60 in (15.2 mm) lever fixing position in C |
| Maximum Differential Travel | 0.02 in (0.53 mm) lever fixing position in C 0.03 in (0.7 mm) lever fixing position in B 0.06 in (1.4 mm) lever fixing position in A |
| Minimum Over Travel | 0.06 in (1.65 mm) lever fixing position in C 0.09 in (2.2 mm) lever fixing position in B 0.17 in (4.4 mm) lever fixing position in A |
| Inter Contact Distance | 0.02 in (0.4 mm) |
| Contact Code Designation | B300, AC-15 (Ue = 240 V, Ie = 1.5 A)IEC 60947-5-1 appendix A D300, AC-15 (Ue = 240 V, Ie = 0.3 A)IEC 60947-5-1 appendix A |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 5 A 250 V 50/60 Hz |
| Mechanical Durability | 50000000 cycles |
| Width | 0.39 in (10 mm) |
| Height | 0.63 in (16 mm) |
| Depth | 1.10 in (28 mm) |
| Product Weight | 0.22 oz (6.3 g) |
| Terminals Description ISO n°1 | (1-2-4)OC |
| IP Degree Of Protection | IP40 |
| Ambient Air Temp For Op | -13…257 °F (-25…125 °C) |
| Marking | CE |
| Standards | EN 61058 UL 1054 IEC 60947-5-1 CURus EN 60947-5-1 |
| Category | 22449 - LIMIT SWITCHES,ACCESSORIES |
| Discount Schedule | T |
| GTIN | 03389110300079 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 10 |
| Country Of Origin | MA |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366