Industrial box for Spacial SBM. Multi purpose. 200 x 600 x 80 mm. Flat face box. Wall mounted on enclosure. Single piece body folded and welded. Cover fixing with half turn metal srew. Cover by 4 captive screw PZ2 outside sealed area. Made sheet of stee with polyester powder finish. Protection IP 66, IK10.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYSBM20608 |
|---|---|
| Country of Origin | IN |
| UPC | 606480520099 |
| UPC11 | 60648052009 |
| EAN | 3606480520099 |
| Availability | N |
| Lead Time | 30 |
| UNSPSC | 39121324 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538100000 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 9.37 pound |
| Range | Spacial |
|---|---|
| Product Name | Spacial SBM |
| Device Application | Multi-purpose |
| Category | Industrial box |
| Device Short Name | SBM |
| Enclosure Type | Flat face box |
| Enclosure Nominal Height | 7.87 in (200 mm) |
| Enclosure Nominal Width | 23.62 in (600 mm) |
| Enclosure Nominal Depth | 3.15 in (80 mm) |
| Enclosure Mounting | Wall mounted |
| Device Composition | 1 cover 1 body 6 cover screw |
| Body Type | Single piece body folded and welded |
| Type Of Front Cover | Plain door |
| Cover Fixing | Half turn metal screw |
| Lock Type | Captive screw PZ2 outside sealed area |
| Removable Parts | Cover by captive screws |
| Material | sheet steel |
| Surface Finish | Polyester powder |
| Colour | Gray RAL 7035) |
| Standards | IEC 62208 |
| Product Certifications | DNV UL BV GL LR |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 |
| IK Degree Of Protection | IK10 IEC 62262 |
| Ambient Air Temp For Storage | -31…140 °F (-35…60 °C) |
| Operating Temperature | -31…176 °F (-35…80 °C) |
| Product Weight | 9.37 lb(US) (4.25 kg) |
| Category | 80033 - ENCLOSURE SYSTEMS POLYESTER |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606480520099 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | IN |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366