| Part Number | NSYDBN3025 |
|---|---|
| Country of Origin | IN |
| UPC | 606480187896 |
| UPC11 | 60648018789 |
| EAN | 3606480187896 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39121324 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 7326908688 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 7.72 pound |
| Range Of Product | Spacial SDB |
|---|---|
| Device Application | Multi-purpose |
| Product Or Component Type | Junction box |
| Enclosure Type | Empty enclosure |
| Type Of Front Cover | Low plain cover |
| Colour | Light gray RAL 7035) |
| Enclosure Nominal Height | 12.09 in (307 mm) |
| Enclosure Nominal Width | 10.12 in (257 mm) |
| Enclosure Nominal Depth | 4.57 in (116 mm) |
| Enclosure Mounting | Wall mounted |
| Device Composition | 1 body 1 cover 1 cover screw |
| Cover Fixing | Screw |
| Material | steel |
| Surface Finish | Epoxy-polyester powder |
| Product Weight | 7.72 lb(US) (3.5 kg) |
| Standards | IEC 62208 |
| IP Degree Of Protection | IP55 IEC 60529 |
| IK Degree Of Protection | IK07 IEC 62262 |
| Category | 80033 - ENCLOSURE SYSTEMS POLYESTER |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606480187896 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | IN |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366