Model 6 MCCs offer an efficient, economical solution for grouping electrical motor control, automation and power distribution in a compact design that meets industry safety standards. The Motor Control Center, cover plate, is a door with a height of 6 in. This MCC accessory has an 18 months warranty period. Two package styles are available standard and industrial. Model 6 Motor Control Centers are manufactured to NEMA ICS 18-2001 and UL Standard 845. The Model 6 MCC meets Canadian Standards Association (CSA) specification standards and can carry the CSA label.
Brand: Square D
Add to Quote Catalogue| Part Number | 8998CP06 |
|---|---|
| Country of Origin | US |
| UPC | 785901026020 |
| UPC11 | 78590102602 |
| EAN | 0785901026020 |
| Availability | N |
| Lead Time | 10 |
| UNSPSC | 39121113 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538908180 |
| Discount Schedule | PE4A |
| Return Indicator | No |
| Height | 6 inch |
| Product Or Component Type | Door |
|---|---|
| Height | 6 in (152.40 mm) |
| Category | 08123-M6A UNIT ONLY CB, CAT # |
| Discount Schedule | PE4A |
| GTIN | 00785901026020 |
| Country Of Origin | US |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366