| Part Number | ZBV6TQ |
|---|---|
| UPC | 389110959765 |
| UPC11 | 38911095976 |
| EAN | 3389110959765 |
| Weight | 0.04 pound |
| Range Of Product | Harmony XB5 Harmony XB4 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Light block |
| Device Short Name | ZBV |
| Sale Per Indivisible Qty | 100 |
| Connections - Terminals | Screw clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm² with cable end EN 60947-1 Screw clamp terminals, >= 1 x 0.22 mm² without cable end EN 60947-1 |
| Signalling Type | Steady |
| Light Source | Bulb not included |
| Bulb Base | BA 9s |
| Light Block Supply | Direct |
| Us Rated Supply Voltage | <= 250 V |
| Product Weight | 0.04 lb(US) (0.017 kg) |
| Tightening Torque | 7.08…10.62 lbf.in (0.8…1.2 N.m) EN 60947-1 |
| Shape Of Screw Head | Cross Philips no 1 Cross pozidriv No 1 Slotted flat Ø 4 mm Slotted flat Ø 5.5 mm |
| Service Life | 100000 h at rated voltage and 25 °C |
| Surge Withstand | 1 kV IEC 61000-4-5 |
| Mounting Of Block | Front mounting |
| Electrical Composition Code | M7 M8 MF2 P3 PF2 |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| IP Degree Of Protection | IP20 IEC 60529 |
| Standards | EN/IEC 60947-5-5 JIS C8201-5-1 CSA C22.2 No 14 EN/IEC 60947-5-1 EN/IEC 60947-1 EN/IEC 60947-5-4 UL 508 JIS C8201-1 |
| Product Certifications | UL Listed CSA |
| Resistance To Fast Transients | 2 kV IEC 61000-4-4 |
| Resist To Electromagn Fields | 9.14 V/m (10 V/m) IEC 61000-4-3 |
| Resist Electrostatic Dischrg | 6 kV on contact (on metal parts) IEC 61000-4-2 8 kV in free air (in insulating parts) IEC 61000-4-2 |
| Electromagnetic Emission | Class B IEC 55011 |
| GTIN | 03389110959765 |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366