| Part Number | ZB5AV3TQ |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 389110891225 |
| UPC11 | 38911089122 |
| EAN | 3389110891225 |
| Availability | N |
| Lead Time | 17 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8531809026 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | No |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Complete body/light block assembly |
| Device Short Name | ZB5 |
| Fixing Collar Material | Plastic |
| Sale Per Indivisible Qty | 100 |
| Connections - Terminals | Screw clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm² with cable end EN 60947-1 Screw clamp terminals, >= 1 x 0.22 mm² without cable end EN 60947-1 |
| Light Source | Incandescent |
| Bulb Base | BA 9s |
| Light Block Supply | Via integral transformer 1.2 VA 6 V |
| Cad Overall Width | 1.18 in (30 mm) |
| Cad Overall Height | 1.65 in (42 mm) |
| Cad Overall Depth | 2.17 in (55 mm) |
| Terminals Description ISO n°1 | (X1-X2)PL |
| Tightening Torque | 7.08…10.62 lbf.in (0.8…1.2 N.m) EN 60947-1 |
| Shape Of Screw Head | Cross Philips no 1 Cross pozidriv No 1 Slotted flat Ø 4 mm Slotted flat Ø 5.5 mm |
| Ui Rated Insulation Voltage | 600 V 3)EN 60947-1 |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 6 kV EN 60947-1 |
| Signalling Type | Steady |
| Us Rated Supply Voltage | 110...120 V AC 50/60 Hz |
| Mounting Of Block | Front mounting |
| Electrical Composition Code | P4 M9 |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…131 °F (-40…55 °C) |
| Electrical Shock Protect Class | Class II IEC 60536 |
| Standards | EN/IEC 60947-5-4 EN/IEC 60947-5-1 CSA C22.2 No 14 UL 508 JIS C8201-5-1 EN/IEC 60947-1 JIS C8201-1 |
| Product Certifications | RINA GL UL Listed CSA BV LROS (Lloyds register of shipping) DNV |
| Vibration Resistance | 5 gn 2…500 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 30 gn 18 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 50 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 |
| Category | 22469 - PUSHBUTTON,22MM ACCESSORIES-NEW |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 03389110891225 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 100 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366