| Part Number | XVBKEQ3743G6 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901769316 |
| UPC11 | 78590176931 |
| EAN | 0785901769316 |
| Availability | N |
| Lead Time | 5 |
| UNSPSC | 32151503 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8541402000 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| Discount Schedule | XV |
| Return Indicator | No |
| Weight | 0.31 pound |
| Range Of Product | Harmony XVB Universal |
|---|---|
| Product Or Component Type | Indicator bank |
| Beacon/Indicator Bk Unit Type | Illuminated unit |
| Signalling Type | Steady |
| Mounting Diameter | 2.76 in (70 mm) |
| Component Name | XVBC |
| Material | Polycarbonate |
| Light Source | LED, blue |
| Bulb Type | LED BA 15d |
| Us Rated Supply Voltage | <= 250 V |
| Assembly Style | Customer assembly, up to 5 units |
| Power Dissipation In W | 7 W |
| Connections - Terminals | Screw clamp terminals, <= 1 x 1.5 mm² with cable end |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 4 kV IEC 60947-1 |
| Cad Overall Width | 2.76 in (70 mm) |
| Cad Overall Height | 2.48 in (63 mm) |
| Cad Overall Depth | 2.76 in (70 mm) |
| Product Weight | 0.31 lb(US) (0.14 kg) |
| Pollution Degree | 2 |
| Product Certifications | GOST CCC CSA C22-2 No 14 UL 508 |
| Standards | EN/IEC 60947-5-1 |
| Protective Treatment | TC |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -13…122 °F (-25…50 °C) LED -13…158 °F (-25…70 °C) incandescent |
| Electrical Shock Protect Class | Class I on support tube IEC 61140 Class II on base unit IEC 61140 |
| IP Degree Of Protection | IP65 on fixing base XVBZ0. IEC 60529 IP66 on base unit IEC 60529 |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 4X UL 508 indoor) |
| Category | 22611 - XVB-STACKLIGHTS |
| Discount Schedule | XV |
| GTIN | 00785901769316 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366