| Part Number | S6200T1A0B0A0A0P |
|---|---|
| Country of Origin | CA |
| UPC | 785901529989 |
| UPC11 | 78590152998 |
| Lead Time | 15 |
| UNSPSC | 39121106 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 9030840000 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Dichloromethane (Methylene chloride) and Bisphenol A (BPA) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| Discount Schedule | PM1 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 2.72 inch |
| Height | 4.65 inch |
| Width | 4.25 inch |
| Weight | 1.50 pound |
| Range | PowerLogic |
|---|---|
| Product Name | PowerLogic ION6200 |
| Device Short Name | ION6200 |
| Product Or Component Type | Energy and power quality meter |
| Power Quality Analysis | harmonic distortion |
| Device Application | Metering |
| Type Of Measurement | Power factor total Apparent power total Current Voltage Frequency Harmonic distorsion (I THD & U THD) Active and reactive power total Active and reactive energy Apparent energy Maximum current (I1, I2, I3, In) |
| Supply Voltage | 100...240 V AC 50/60 Hz 110...300 V DC |
| Network Frequency | 50 Hz 60 Hz |
| In Rated Current | 10 A |
| Poles Description | 3P + N 2P + N 3P |
| Power Consumption In Va | 0.05 VA |
| Display Type | 7 segments LED + decimal point |
| Sampling Rate | 64 samples/cycle |
| Measurement Current | 0.005…12 A |
| Measurement Voltage | 60…400 V AC 50...60 Hz between phase and neutral 103.5…690 V AC 50...60 Hz between phases |
| Frequency Measurement Range | 50…60 Hz |
| Measurement Accuracy | Current 0.3 % Voltage 0.3 % Power +/- 0.5 % Frequency +/- 0.1 % Power factor +/- 1 % Energy +/- 0.5 % |
| Accuracy Class | Class 0.5 power IEC 60687 Class 0.5 energy IEC 60687 Class 0.5 power ANSI C12.20 Class 0.5 energy ANSI C12.20 |
| Communication Port Protocol | Modbus RTU, master 19200 bauds ION |
| Communication Port Support | Screw terminal block RS485 isolated |
| Transmission Rate | 19200 bauds |
| Tamperproof Of Settings | Protected by access code |
| Provided Equipment | Fixing elements |
| Electromagnetic Compatibility | Electrostatic discharge immunity test IEC 61000-4-2 Immunity to radiated fields IEC 61000-4-3 Immunity to fast transients IEC 61000-4-4 Surge immunity test IEC 61000-4-5 Conducted radio-frequency immunity test IEC 61000-4-6 Emission standard for industrial environments IEC 61000-4-2 |
| Mounting Mode | Clip-on By screws |
| Mounting Support | DIN rail |
| Type Of Installation | Indoor |
| IP Degree Of Protection | Body IP30 |
| Relative Humidity | 5…95 % |
| Pollution Degree | 2 |
| Ambient Air Temp For Op | -4…158 °F (-20…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…185 °F (-40…85 °C) |
| Product Certifications | CUL CSA C22.2 |
| Standards | CSA 1010-1 EN 61010-1 UL 3111-1 |
| Width | 4.25 in (108 mm) |
| Depth | 2.72 in (69 mm) |
| Height | 4.65 in (118 mm) |
| Product Weight | 1.50 lb(US) (0.68 kg) |
| Category | 09751 - POWERLOGIC ION 6200 HARDWARE |
| Discount Schedule | PM1 |
| GTIN | 00785901529989 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | CA |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366