Internal door for Spacial WM steel enclosures (CRN, S3D, S3X). Enclosures H is400 x W is300 mm. Multi-purpose application. Maximum load 30 kg/m². 1 lock, 3 mm double bar insert. Step slides or front side mounting location. Adjustment is pitch 25 mm (on step slides). Sheet steel made. Grey RAL 7035. Door, 4 fixing brackets, 2 mounting uprights incl.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYPIN43 |
|---|---|
| Country of Origin | ES |
| UPC | 785901951803 |
| UPC11 | 78590195180 |
| EAN | 3606480168574 |
| Availability | N |
| Lead Time | 53 |
| UNSPSC | 39121321 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 7326908688 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Height | 15.75 inch |
| Width | 11.81 inch |
| Weight | 3.53 pound |
| Range | Spacial |
|---|---|
| Accessory / Separate Part Cate | Enclosure accessory |
| Product Or Component Type | Door |
| Application | Multi-purpose |
| Mounting Location | Front side Step slide |
| Range Compatibility | Spacial CRN Spacial S3D Spacial S3X |
| Device Composition | 1 door 4 fixing brackets 2 mounting uprights |
| Material | Door sheet steel |
| Colour | All faces Gray RAL 7035) |
| Surface Finish | Polyester powder |
| Lock Type | Lock 3 mm double bar |
| Number Of Locks | 1 |
| Adjustment | Pitch 25 mm (on step slides) |
| Door Type | Internal plain |
| Door Opening Side | Reversible |
| Maximum Load | 30 kg/m² |
| Height | Nominal 15.75 in (400 mm) |
| Width | Nominal 11.81 in (300 mm) |
| Product Weight | 3.53 lb(US) (1.6 kg) |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 00785901951803 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ES |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366