| Part Number | HMIDID64DTD1 |
|---|---|
| Country of Origin | CN |
| UPC | 606480731099 |
| UPC11 | 60648073109 |
| EAN | 3606480731099 |
| Availability | N |
| Lead Time | 43 |
| UNSPSC | 43211506 |
| HTs Code | 8528520000 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | MC3 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 2.64 inch |
| Height | 9.49 inch |
| Width | 12.40 inch |
| Weight | 8.60 pound |
| Range Of Product | Harmony iDisplay |
|---|---|
| Product Or Component Type | Flat screen |
| Terminal Type | Touchscreen display |
| Device Mounting | Flush |
| Integrated Connection Type | DVI-D video port USB 2.0 type A USB 2.0 type mini B drivers up to Windows 8.1 |
| Provided Equipment | 1 cable 16.40 ft (5 m) DVI-D 1 cable 16.40 ft (5 m) USB type A 1 USB cable mini B USB 2.0 |
| Function Available | Brightness sensor |
| [Us] Rated Supply Voltage | 12...24 V DC power supply |
| Power Consumption In W | 17 W |
| Display Size | 12.1 inch |
| Display Type | Colour TFT LCD |
| Display Resolution | 1024 x 768 pixels XGA |
| Display Colour | 16 million colours |
| Luminance | 9.29 fc (100 cd/m²) 37.16 fc (400 cd/m²) |
| Backlight Lifespan | 50000 hours |
| Touch Panel | Multi touch analogue resistive, 1000000 cycles |
| Type Of Installation | Indoor installation |
| Cut-Out Dimensions | 301.5 (+ 1/- 0) x 227.5 (+ 1/- 0) mm |
| Width | 12.40 in (315 mm) |
| Height | 9.49 in (241 mm) |
| Depth | 2.64 in (67 mm) |
| Product Weight | 8.60 lb(US) (3.9 kg) |
| IP Degree Of Protection | Front panel IP67f Front panel IP66f UL 50E |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 4X/13 front panel |
| Standards | UL 508 ANSI/ISA 12-12-01 Class I division 2 CSA C22.2 No 213 CSA C22.2 No 142 |
| Product Certifications | RCM EAC CE |
| Ambient Air Temp For Op | 32…140 °F (0…60 °C) EN 61131-2, UL |
| Ambient Air Temp For Storage | -4…140 °F (-20…60 °C) |
| Pollution Degree | 2 |
| Vibration Resistance | 3.5 mm constant amplitude 5…9 Hz) IEC 61131-2 9.8 m/s² 9…150 Hz) IEC 61131-2 |
| Shock Resistance | 147 m/s² EN/IEC 61131-2 |
| Category | 22575 - MAGELIS MC3 |
| Discount Schedule | MC3 |
| GTIN | 03606480731099 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | CN |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366