This USB keypad for HMI terminals is supplied via USB and is compatible with Magelis HMI terminals. It is IP65 and has 5 multi-color backlit function keys. This illuminated USB switch is ideally used as function keys together with an HMI terminal where repetitive and reliable operations in dirty environments are required, while keeping the touch panel clean and protected. It enables operators to have continuous control on the process without finger contact on potentially contaminated screens in industries such as food & beverage. It offers water-resistance and can operate in harsh environments. It is an Ideal complement to Magelis series HMI for direct access to functions without the need to touch the screen.
Add to Quote Catalogue| Part Number | HMIZRA1 |
|---|---|
| Country of Origin | CN |
| UPC | 785901121107 |
| UPC11 | 78590112110 |
| EAN | 3595864167152 |
| Availability | N |
| Lead Time | 33 |
| UNSPSC | 43211506 |
| HTs Code | 8536509065 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | MC2 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 1.10 inch |
| Height | 2.13 inch |
| Width | 4.80 inch |
| Weight | 0.24 pound |
| Range Of Product | Harmony HMIZ |
|---|---|
| Product Or Component Type | Illuminated USB switch |
| Product Compatibility | XBTGC - controller panel XBTGT2... - advanced touch panel HMISTO - touch panel HMISCU - touch panel XBTGT6... - advanced touch panel HMIGTW - advanced touch panel XBTGK - graphic display XBTGT4... - advanced touch panel XBTGT5... - advanced touch panel XBTGT7... - advanced touch panel HMISTU - touch panel HMIGTO - advanced touch panel HMIPSP - S-Panel PC HMIPSO - S-Panel PC HMIBMU - Modular Box PC HMIBMP - Modular Box PC HMIBMO - Modular Box PC HMIBMI - Modular Box PC |
| Device Application | Food and beverage Industrial machines |
| Provided Equipment | 1 x User Manual 1 x USB type B cable clamp 1 x fixing nut 1 x tightening wrench 1 x anti-rotation tee 1 x gasket 1 x insert label 1 x USB cable type A/B 3.28 ft (1 m) |
| Software Designation | Vijeo Designer >= V6.1 SP2 |
| Connector Type | USB type B |
| Control Type | 5 push-buttons multi-colour backlit LED |
| Colour Of Cover | Front dark grey |
| Us Rated Supply Voltage | 5 V DC USB 2.0 |
| Supply Voltage Limits | 4.75…5.25 V DC |
| Power Consumption In W | 2 W |
| Shock Resistance | 147 m/s²3 chocks in each direction X, Y and Z IEC 61131-2 |
| Electromagnetic Compatibility | Electrostatic discharge immunity test 8 kV air discharge) IEC 61000-4-2 Electrostatic discharge immunity test 6 kV contact discharge) IEC 61000-4-2 Electrical fast transient/burst immunity test 2 kV power ports) IEC 61000-4-4 Electrical fast transient/burst immunity test 1 kV signal ports) IEC 61000-4-4 |
| Mounting Location | Flat surface |
| Quantity Per Set | 1 piece |
| Height | 2.13 in (54 mm) |
| Width | 4.80 in (122 mm) |
| Depth | 1.10 in (28 mm) |
| Product Weight | 0.24 lb(US) (0.11 kg) |
| Ambient Air Temp For Storage | -4…140 °F (-20…60 °C) |
| Relative Humidity | 10…90 % 32…131 °F (0…55 °C) non-condensing |
| Pollution Degree | 2 |
| Environmental Characteristic | Corrosive gas free |
| Operating Altitude | <= 6561.68 ft (2000 m) |
| Vibration Resistance | 3.5 mm 5…9 Hz)IEC 61131-2 |
| IP Degree Of Protection | IP65 front panel (in enclosure)) |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 4X indoor installation NEMA 13 enclosed outdoor |
| Standards | ROHS directive 2002/95/EC CSA C22.2 No 142 UL 508 CSA C22.2 No 213 WEEE directive 2002/96/EC RoHS China SJ/T 11363-2006 EN 61000-6-4 ANSI/ISA 12.12.01 EN 61000-6-2 EMC 2004/108/EC |
| Product Certifications | GOST UL/cUL listed C-tick CE |
| Level Or Class | Class I Division 2 Groups A/B/C/D |
| Category | 22569 - MAGELIS XBT-GT (AND XBT-G) |
| Discount Schedule | MC2 |
| GTIN | 00785901121107 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | CN |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366