This illuminated selector switch provides an ergonomic interface for controlling your machine. It is easily installed and into a standard 30.5mm diameter panel cut-outs and connected to control circuits with classic screw-clamp connections. It is clearly distinguishable visually at a distance thanks to its illuminated clear color. It is vibration resistant, impact resistant, high pressure washer resistant thanks to its IP69 protection, making it ideal for operation in harsh environments.
Add to Quote Catalogue| Part Number | XB4FK123B5 |
|---|---|
| EAN | 3606489580285 |
| Availability | N |
| Lead Time | 23 |
| HTs Code | 8538908180 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Depth | 2.74 inch |
| Height | 2.09 inch |
| Width | 1.44 inch |
| Weight | 0.33 pound |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Illuminated selector switch |
| Device Short Name | XB4F |
| Bezel Material | Chromium plated metal |
| Fixing Collar Material | Zamak |
| Head Type | Built-in-flush |
| Mounting Diameter | 1.20 in (30.5 mm) |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Type Of Operator | stay put |
| Operator Profile | Green standard handle |
| Operator Pos Information | 2 positions 90° |
| Contacts Type And Composition | 1 NO + 1 NC |
| Contact Operation | Slow-break |
| Connections - Terminals | Screw clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm² with cable end EN/IEC 60947-1 Screw clamp terminals, >= 1 x 0.22 mm² without cable end EN/IEC 60947-1 |
| Light Source | Protected LED |
| Bulb Base | Integral LED |
| Us Rated Supply Voltage | 24 V AC/DC 50/60 Hz |
| Height | 2.09 in (53 mm) |
| Width | 1.44 in (36.6 mm) |
| Depth | 2.74 in (69.5 mm) |
| Terminals Description ISO n°1 | (13-14)NO (21-22)NC |
| Product Weight | 0.33 lb(US) (0.151 kg) |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| Device Mounting | Built-in 1.21 in (30.75 mm) +/- 0.25 mm |
| Fixing Mode | By screws 7.08 lbf.in (0.8 N.m) 0.8...1.2 Nm) |
| Contacts Usage | Standard contacts |
| Positive Opening | With NC contact EN/IEC 60947-5-1 appendix K |
| Operating Torque | 1.24 lbf.in (0.14 N.m) NO changing electrical state |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Tightening Torque | 7.08…10.62 lbf.in (0.8…1.2 N.m) EN 60947-1 |
| Shape Of Screw Head | Cross Philips no 1 Cross pozidriv No 1 Slotted flat Ø 4 mm Slotted flat Ø 5.5 mm |
| Contacts Material | Silver alloy (Ag/Ni) |
| Short-Circuit Protection | 10 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1 |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 10 A EN/IEC 60947-5-1 |
| Ui Rated Insulation Voltage | 600 V 3)EN 60947-1 |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 6 kV EN 60947-1 |
| Ie Rated Operational Current | 3 A 240 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 6 A 120 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 0.1 A 600 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 0.27 A 250 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 0.55 A 125 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 1.2 A 600 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 |
| Electrical Durability | 1000000 cycles, AC-15, 2 A 230 V 3600 cyc/h 0.5 EN 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 3 A 120 V 3600 cyc/h 0.5 EN 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 4 A 24 V 3600 cyc/h 0.5 EN 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, DC-13, 0.2 A 110 V 3600 cyc/h 0.5 EN 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, DC-13, 0.5 A 24 V 3600 cyc/h 0.5 EN 60947-5-1 appendix C |
| Electrical Reliability | Λ < 10exp(-6) 5 V 1 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 Λ < 10exp(-8) 17 V 5 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 |
| Signalling Type | Steady |
| Supply Voltage Limits | 19.2…30 V DC 21.6…26.4 V AC |
| Current Consumption | 18 mA |
| Service Life | 100000 h at rated voltage and 25 °C |
| Surge Withstand | 1 kV IEC 61000-4-5 |
| Device Presentation | Complete product |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Electrical Shock Protect Class | Class I IEC 60536 |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366