This Harmony XB5, illuminated modular orange push button operates with a spring return mechanism, is supplied with 24V AC/DC, uses an integral LED and screw clamp terminals. This illuminated push button provides an ergonomic and visual interface for controlling your machines. It is easily installed into standard 22mm diameter panel cut-outs and connected to control circuits with classic screw-clamp connections. It is clearly distinguishable visually at a distance thanks to a bright and long lasting LED illumination. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP66 / IP67 / IP69 / IP69K, making it ideal for operation in harsh environments. Its plastic bezel makes it ideal for applications requiring good resistance to chemical agents and/or double electrical insulation.
Add to Quote Catalogue| Part Number | XB5AW35B5 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901384663 |
| UPC11 | 78590138466 |
| EAN | 3389110904185 |
| Availability | S |
| Lead Time | 36 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509035 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 2.24 inch |
| Height | 1.65 inch |
| Width | 1.18 inch |
| Weight | 0.12 pound |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Illuminated push-button |
| Device Short Name | XB5 |
| Bezel Material | Dark grey plastic |
| Fixing Collar Material | Plastic |
| Head Type | Standard |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Type Of Operator | spring return |
| Operator Profile | Orange flush, unmarked |
| Operator Add Information | With plain lens |
| Contacts Type And Composition | 1 NO + 1 NC |
| Contact Operation | Slow-break |
| Connections - Terminals | Screw clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm² with cable end EN/IEC 60947-1 Screw clamp terminals, 1 x 0.22...2 x 2.5 mm² without cable end EN/IEC 60947-1 |
| Light Source | Protected LED |
| Bulb Base | Integral LED |
| [Us] Rated Supply Voltage | 24 V AC/DC 50/60 Hz |
| Us Rated Supply Voltage | 24 V |
| Cap/Operator Or Lens Colour | Orange |
| Height | 1.65 in (42 mm) |
| Width | 1.18 in (30 mm) |
| Depth | 2.24 in (57 mm) |
| Terminals Description ISO n°1 | (13-14)NO (21-22)NC |
| Product Weight | 0.12 lb(US) (0.056 kg) |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| Contacts Usage | Standard contacts |
| Positive Opening | With EN/IEC 60947-5-1 appendix K |
| Operating Travel | 0.06 in (1.5 mm) NC changing electrical state) 0.10 in (2.6 mm) NO changing electrical state) 0.17 in (4.3 mm) total travel) |
| Operating Force | 3.5 N NC changing electrical state 3.8 N |
| Mechanical Durability | 10000000 cycles |
| Tightening Torque | 7.08…10.62 lbf.in (0.8…1.2 N.m) EN 60947-1 |
| Shape Of Screw Head | Cross Philips no 1 Cross pozidriv No 1 Slotted flat Ø 4 mm Slotted flat Ø 5.5 mm |
| Contacts Material | Silver alloy (Ag/Ni) |
| Short-Circuit Protection | 10 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1 |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 10 A EN/IEC 60947-5-1 |
| Ui Rated Insulation Voltage | 600 V 3)EN/IEC 60947-1 |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 6 kV EN/IEC 60947-1 |
| Ie Rated Operational Current | 3 A 240 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 6 A 120 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 0.1 A 600 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 0.27 A 250 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 0.55 A 125 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 1.2 A 600 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 |
| Electrical Durability | 1000000 cycles, AC-15, 2 A 230 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 3 A 120 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 4 A 24 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, DC-13, 0.2 A 110 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, DC-13, 0.5 A 24 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C |
| Electrical Reliability | Λ < 10exp(-6) 5 V, 1 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 Λ < 10exp(-8) 17 V, 5 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 |
| Signalling Type | Steady |
| Supply Voltage Limits | 19.2…30 V DC 21.6…26.4 V AC |
| Current Consumption | 18 mA |
| Service Life | 100000 h at rated voltage and 25 °C |
| Surge Withstand | 1 kV IEC 61000-4-5 |
| Device Presentation | Complete product |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366