This Harmony XB4 illuminated modular white push button operates with a spring return mechanism, is supplied with 110V to 120V AC, uses an integral LED. It has a metal bezel. This illuminated push button provides an ergonomic and visual interface for controlling your machines. It is easily installed into standard 22mm diameter panel cut-outs and connected to control circuits with classic screw-clamp connections. It is clearly distinguishable visually at a distance thanks to a bright and long lasting LED illumination. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP66 / IP67 / IP69 / IP69K, making it ideal for operation in harsh environments.
Add to Quote Catalogue| Part Number | XB4BW31G5 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901381440 |
| UPC11 | 78590138144 |
| EAN | 3389110892079 |
| Availability | S |
| Lead Time | 36 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509035 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 2.24 inch |
| Height | 1.85 inch |
| Width | 1.18 inch |
| Weight | 0.21 pound |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Illuminated push-button |
| Device Short Name | XB4 |
| Bezel Material | Chromium plated metal |
| Fixing Collar Material | Zamak |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Head Type | Standard |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Type Of Operator | spring return |
| Operator Profile | White flush |
| Operator Add Information | With plain lens |
| Contacts Type And Composition | 1 NO + 1 NC |
| Contact Operation | Slow-break |
| Connections - Terminals | Screw clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm² with cable end EN/IEC 60947-1 Screw clamp terminals, 1 x 0.22...2 x 2.5 mm² without cable end EN/IEC 60947-1 |
| Light Source | Protected LED |
| Bulb Base | Integral LED |
| Us Rated Supply Voltage | 110...120 V AC 50/60 Hz |
| Height | 1.85 in (47 mm) |
| Width | 1.18 in (30 mm) |
| Depth | 2.24 in (57 mm) |
| Terminals Description ISO n°1 | (13-14)NO (21-22)NC |
| Product Weight | 0.21 lb(US) (0.097 kg) |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| Contacts Usage | Standard contacts |
| Positive Opening | With EN/IEC 60947-5-1 appendix K |
| Operating Travel | 0.06 in (1.5 mm) NC changing electrical state) 0.10 in (2.6 mm) NO changing electrical state) 0.17 in (4.3 mm) total travel) |
| Operating Force | 3.5 N NC changing electrical state 3.8 N |
| Mechanical Durability | 10000000 cycles |
| Tightening Torque | 7.08…10.62 lbf.in (0.8…1.2 N.m) EN 60947-1 |
| Shape Of Screw Head | Cross Philips no 1 Cross pozidriv No 1 Slotted flat Ø 4 mm Slotted flat Ø 5.5 mm |
| Contacts Material | Silver alloy (Ag/Ni) |
| Short-Circuit Protection | 10 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1 |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 10 A EN/IEC 60947-5-1 |
| Ui Rated Insulation Voltage | 600 V 3)EN/IEC 60947-1 |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 6 kV EN/IEC 60947-1 |
| Ie Rated Operational Current | 3 A 240 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 6 A 120 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 0.1 A 600 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 0.27 A 250 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 0.55 A 125 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 1.2 A 600 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 |
| Electrical Durability | 1000000 cycles, AC-15, 2 A 230 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 3 A 120 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 4 A 24 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, DC-13, 0.2 A 110 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, DC-13, 0.5 A 24 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C |
| Electrical Reliability | Λ < 10exp(-6) 5 V 1 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 Λ < 10exp(-8) 17 V 5 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 |
| Signalling Type | Steady |
| Current Consumption | 14 mA |
| Service Life | 100000 h at rated voltage and 25 °C |
| Surge Withstand | 1 kV IEC 61000-4-5 |
| Supply Voltage Limits | 100…132 V AC |
| Device Presentation | Complete product |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Electrical Shock Protect Class | Class I IEC 60536 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 IP67 IP69 IP69K |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366