This circular legend provides clear labelling of your emergency stop devices. It is supplied ready engraved with a marking relevant to machine operation and is compatible with any standard 60mm Harmony emergency stop or switching off unit.
Add to Quote Catalogue| Part Number | ZBY9W2B101 |
|---|---|
| EAN | 3606489745134 |
| Availability | N |
| Lead Time | 15 |
| HTs Code | 8531809051 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Height | 2.36 inch |
| Width | 0.37 inch |
| Weight | 0.04 pound |
| Range Of Product | Harmony |
|---|---|
| Product Or Component Type | Illuminated unmarked legend ring |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Cap/Operator Or Lens Colour | Red |
| Operator Add Information | With illuminated ring |
| Light Source | Protected LED |
| Bulb Base | Integral LED |
| Light Source Colour | Red |
| Us Rated Supply Voltage | 24 V AC/DC 50/60 Hz |
| Device Presentation | Intermediate ring |
| Accessory / Separate Part Dest | Emergency switching off mushroom head push-button |
| Material | Plastic |
| Marking | unmarked yellow |
| Label Dimensions | Ø 60 mm |
| Height | 2.36 in (60 mm) |
| Width | 0.37 in (9.3 mm) |
| Product Weight | 0.04 lb(US) (0.016 kg) |
| Electrical Insulation Class | Class II IEC 61140 |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| Ui Rated Insulation Voltage | 24 V 3)EN/IEC 60947-1 |
| Signalling Type | Steady |
| Supply Voltage Limits | 19.2…30 V DC 21.6…26.4 V AC |
| Current Consumption | 18 mA |
| Service Life | 100000 h at rated voltage and 25 °C |
| Surge Withstand | 1 kV IEC 61000-4-5 |
| Compatibility Code | XB4 XB5 |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Overvoltage Category | Class I IEC 60536 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 IP67 IEC 60529 IP69 IEC 60529 IP69K ISO 20653 Type 13 UL 50E Type 12 UL 50E Type 4 UL 50E Type 4X UL 50E |
| IK Degree Of Protection | IK05 EN 50102 |
| Standards | CSA C22.2 No 14 EN/IEC 60947-5-1 EN/IEC 60947-5-4 UL 508 EN/IEC 60947-1 JIS C8201-5-1 JIS C8201-1 |
| Product Certifications | UL Listed CSA |
| Vibration Resistance | 5 gn 10…500 Hz)IEC 60068-2-6 25 mm peak to peak 2…10 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 30 gn 18 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 50 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 25 gn 6 ms) 1000 shocks on each axis IEC 60068-2-27 |
| Resistance To Fast Transients | 2 kV IEC 61000-4-4 |
| Resist To Electromagn Fields | 9.14 V/m (10 V/m) IEC 61000-4-3 |
| Resist Electrostatic Dischrg | 4 kV on contact (on metal parts) IEC 61000-4-2 8 kV in free air (in insulating parts) IEC 61000-4-2 |
| Electromagnetic Emission | Class B IEC 55011 |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366