This emergency stop / shutdown button, also called EMS (Emergency Machine Stop) and EMO (Emergency Off) is easily installed into a standard 22mm diameter cut-outs and connected with simple screw-clamp connections. It is clearly distinguishable visually at a distance thanks to a clear color and a prominent 40mm mushroom shape. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP65, making it ideal for operation in harsh environments.
Add to Quote Catalogue| Part Number | XB5AS84W3B41 |
|---|---|
| EAN | 3606489745622 |
| Availability | N |
| Lead Time | 21 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509035 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Depth | 3.35 inch |
| Height | 2.36 inch |
| Width | 2.36 inch |
| Weight | 0.26 pound |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Emergency stop push-button Emergency switching off push-button |
| Device Short Name | XB5 |
| Bezel Material | Plastic |
| Fixing Collar Material | Plastic |
| Head Type | Standard |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Local Signalling | Red LED / white LED 24 V AC/DC |
| Light Source | Protected LED Protected LED |
| Us Rated Supply Voltage | 24 V |
| Light Source Colour | White Red |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Type Of Operator | trigger action and mechanical latching |
| Reset | Turn to release |
| Operator Profile | Red square 32 mm, IEC |
| Contacts Type And Composition | 1 NO + 2 NC |
| Contact Operation | Slow-break |
| Connections - Terminals | Screw-clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm² with or without cable end EN 60947-1 Screw-clamp terminals, >= 1 x 0.22 mm² with or without cable end EN 60947-1 |
| Device Presentation | Complete product |
| Us Rated Supply Voltage | 24 V AC/DC 50/60 Hz |
| Height | 2.36 in (60 mm) |
| Width | 2.36 in (60 mm) |
| Depth | 3.35 in (85 mm) |
| Terminals Description ISO n°1 | (1-2)NC (3-4)NO |
| Product Weight | 0.26 lb(US) (0.117 kg) |
| Electrical Insulation Class | Class II IEC 61140 |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| Device Mounting | Fixing hole 0.89 in (22.5 mm) +/- 0.2 mm Fixing hole 0.35 in (9 mm) +/- 0.5 mm |
| Fixing Mode | Fixing nut +/- 0.2) |
| Contacts Usage | Standard |
| Positive Opening | With NC contact EN/IEC 60947-5-1 appendix K |
| Operating Travel | 0.06 in (1.5 mm) NC changing electrical state) 0.17 in (4.3 mm) total travel) |
| Mechanical Durability | 300000 cycles |
| Tightening Torque | 7.08…10.62 lbf.in (0.8…1.2 N.m) EN 60947-1 |
| Shape Of Screw Head | Cross Philips no 1 Cross pozidriv No 1 Slotted flat Ø 4 mm Slotted flat Ø 5.5 mm |
| Contacts Material | Silver alloy (Ag/Ni) |
| Short-Circuit Protection | 10 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1 |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 10 A EN/IEC 60947-5-1 |
| Ui Rated Insulation Voltage | 600 V 3)EN 60947-1 |
| Resist Electrostatic Dischrg | 4 kV on contact (on metal parts) IEC 61000-4-2 |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 6 kV EN/IEC 60947-1 |
| Ie Rated Operational Current | 3 A 240 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 6 A 120 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 0.1 A 600 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 0.27 A 250 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 0.55 A 125 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 1.2 A 600 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 |
| Electrical Durability | 1000000 cycles, AC-15, 2 A 230 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 3 A 120 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 4 A 24 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, DC-13, 0.2 A 110 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, DC-13, 0.5 A 24 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C |
| Electrical Reliability | Λ < 10exp(-6) 5 V, 1 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 Λ < 10exp(-8) 17 V, 5 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 IP67 IEC 60529 IP69 IEC 60529 IP69K ISO 20653 Type 13 UL 50E Type 12 UL 50E Type 4 UL 50E Type 4X UL 50E |
| IK Degree Of Protection | IK05 IEC 50102 |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366