This Harmony XB4 double-headed modular push button has 1 red, 1 green button and 1 central white pilot light, operates with a spring return mechanism, is supplied with 24V AC/DC. It has a metal bezel. It is marked with “I” and “O” symbols. This illuminated push button provides an ergonomic and visual interface for controlling your machines. It is easily installed into standard 22mm diameter panel cut-outs and connected to control circuits with classic screw-clamp connections. It is clearly distinguishable visually at a distance thanks to a bright and long lasting LED illumination. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP66 / IP67 / IP69 / IP69K, making it ideal for operation in harsh environments.
Add to Quote Catalogue| Part Number | XB4BW73731B5 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901139058 |
| UPC11 | 78590113905 |
| EAN | 3389119043601 |
| Availability | N |
| Lead Time | 36 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509035 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | Yes |
| Weight | 0.29 pound |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Illuminated double-headed push-button |
| Device Short Name | XB4 |
| Bezel Material | Chromium plated metal |
| Head Type | Standard |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Colour Of Marking | White marking when green, red or black caps Black marking when white caps |
| Light Source | Protected LED |
| Light Source Colour | White |
| Device Presentation | Complete product |
| Fixing Collar Material | Zamak |
| Product Weight | 0.29 lb(US) (0.13 kg) |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| Shape Of Signaling Unit Head | Rectangular |
| Type Of Operator | spring return |
| Operator Profile | 1 flush - 1 projecting push-buttons - 1 central pilot light |
| Operators Description | Green ''I'' - red ''O'' |
| Operator Profile | Green flush, I white) Red projecting, O white) |
| Contacts Type And Composition | 1 NO + 1 NC |
| Contact Operation | Slow-break |
| Contacts Usage | Standard contacts |
| Positive Opening | With EN/IEC 60947-5-1 appendix K |
| Operating Travel | 0.06 in (1.5 mm) NC changing electrical state) 0.10 in (2.6 mm) NO changing electrical state) 0.17 in (4.3 mm) total travel) |
| Operating Force | 3.5 N NC changing electrical state 3.8 N NO changing electrical state |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Connections - Terminals | Screw clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm² with cable end EN/IEC 60947-1 Screw clamp terminals, >= 1 x 0.22 mm² without cable end EN/IEC 60947-1 |
| Tightening Torque | 7.08…10.62 lbf.in (0.8…1.2 N.m) EN 60947-1 |
| Shape Of Screw Head | Cross JIS No 1 Cross Philips no 1 Cross pozidriv No 1 Slotted flat Ø 4 mm Slotted flat Ø 5.5 mm |
| Contacts Material | Silver alloy (Ag/Ni) |
| Short-Circuit Protection | 10 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1 |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 10 A EN/IEC 60947-5-1 |
| Ui Rated Insulation Voltage | 600 V 3)EN 60947-1 |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 6 kV EN 60947-1 |
| Ie Rated Operational Current | 3 A 240 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 6 A 120 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 0.1 A 600 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 0.27 A 250 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 0.55 A 125 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 1.2 A 600 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 |
| Electrical Durability | 1000000 cycles, AC-15, 2 A 230 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 3 A 120 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 4 A 24 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, DC-13, 0.2 A 110 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, DC-13, 0.5 A 24 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C |
| Electrical Reliability | Λ < 10exp(-6) 5 V 1 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 Λ < 10exp(-8) 17 V 5 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 |
| Signalling Type | Steady |
| Bulb Base | Integral LED |
| Us Rated Supply Voltage | 24 V AC/DC 50/60 Hz |
| Supply Voltage Limits | 19.2…30 V DC 21.6…26.4 V AC |
| Current Consumption | 18 mA |
| Service Life | 100000 h at rated voltage and 25 °C |
| Surge Withstand | 1 kV IEC 61000-4-5 |
| Compatibility Code | XB4 |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Electrical Shock Protect Class | Class I IEC 60536 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 IP69K IEC 60529 IP69 IEC 60529 |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 13 NEMA 4X |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366