This Harmony XB4, double head has 1 red, 1 green button and 1 central white pilot light, operates with a spring return mechanism. It is marked with “I” and “O” symbols. This double-head button provides a versatile interface for controlling your machines. It is easily installed and replaced on compatible complete push button units and contact blocks via snap-fit assembly. It is clearly distinguishable visually at a distance thanks to clear colors and by touch due to flush and projecting elements, minimizing errors in machine control. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP66 / IP67 / IP69 / IP69K. It has a metal bezel, this makes it Ideal for applications requiring high impact and vibration resistance. it is designed to fit in a standard 22mm cutout, ensuring compatibility when installing in pre-existing machinery. Its wide range of operating temperatures from -40°C to 70°C allows versatility in usage of product.
Add to Quote Catalogue| Part Number | ZB4BW7L3741 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901685357 |
| UPC11 | 78590168535 |
| EAN | 3389119043779 |
| Availability | N |
| Lead Time | 36 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538908180 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | Yes |
| Weight | 0.12 pound |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Head for illuminated double-headed push-button |
| Product Compatibility | Integral LED |
| Device Short Name | ZB4 |
| Bezel Material | Chromium plated metal |
| Head Type | Standard |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Shape Of Signaling Unit Head | Rectangular |
| Type Of Operator | spring return |
| Operator Profile | 1 flush - 1 projecting push-buttons - 1 central pilot light |
| Operators Description | Green ''I'' - red ''O'' |
| Cad Overall Width | 1.18 in (30 mm) |
| Cad Overall Height | 1.97 in (50 mm) |
| Cad Overall Depth | 1.18 in (30 mm) |
| Product Weight | 0.12 lb(US) (0.056 kg) |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| Colour Of Marking | White marking when green, red or black caps Black marking when white caps |
| Operator Profile | Green flush, I white) Red projecting, O white) |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Electrical Composition Code | M1 6 single front mounting integral LED M2 6 single and double front mounting integral LED M6 2 single front mounting integral LED and transformer M10 2 single front mounting integral LED |
| Device Presentation | Basic sub-assemblies |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Electrical Shock Protect Class | Class I IEC 61140 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 IP69K IP69 IEC 60529 |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 13 NEMA 4X |
| IK Degree Of Protection | IK06 IEC 50102 |
| Standards | EN/IEC 60947-5-5 UL 508 CSA C22.2 No 14 EN/IEC 60947-5-4 JIS C8201-5-1 EN/IEC 60947-5-1 EN/IEC 60947-1 JIS C8201-1 |
| Product Certifications | UL Listed DNV BV LROS (Lloyds register of shipping) GL CSA RINA |
| Vibration Resistance | 5 gn 2…500 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 30 gn 18 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 50 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 |
| Category | 22468 - PUSHBUTTONS,22MM(METAL) NEW |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 00785901685357 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366