This indicating bank buzzer is an accessory designed as an audible and signaling unit for custom assembly. It has a continuous or intermittent signal and its sound acoustic level is adjustable. It complies with EN/IEC60947-1, EN/IEC60947-4-1, EN/IEC60947-5-1, JIS C 4520, UL 508, CSA C22.2 No 14 standards. It is also dust, impact, high pressure washer, vibration and corrosion resistant thanks to its IP69, IP67, IP66 protection, making it ideal for operation in harsh environments.
Add to Quote Catalogue| Part Number | XB5KS2G4 |
|---|---|
| Country of Origin | ID |
| UPC | 785901044574 |
| UPC11 | 78590104457 |
| EAN | 3606481352446 |
| Availability | N |
| Lead Time | 60 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8531809051 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 2.17 inch |
| Height | 1.14 inch |
| Width | 1.14 inch |
| Weight | 0.05 pound |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
|---|---|
| Bezel Material | Plastic |
| Product Or Component Type | Annunciator |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Cap/Operator Or Lens Colour | Red |
| Us Rated Supply Voltage | 110...120 V +/- 10 % |
| Supply Circuit Type | AC/DC |
| Supply Frequency | 50/60 Hz |
| Current Consumption | <= 20 mA |
| Signalling Type | Continuous or intermittent tone |
| Resistance High Press Washer | 1305.34 psi (9000000 Pa) 180 °F (82 °C) 0.1 m |
| Height | 1.14 in (29 mm) |
| Width | 1.14 in (29 mm) |
| Depth | 2.17 in (55 mm) |
| Product Weight | 0.05 lb(US) (0.024 kg) |
| Noise Level | 90 dB 0.1 m |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Overvoltage Category | Class II IEC 60536 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 IP67 IP69 IP69K |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 13 NEMA 4X |
| IK Degree Of Protection | IK03 EN 50102 IK03 IEC 50102 |
| Standards | IEC 60947-5-4 UL 508 JIS C8201-5-1 EN 60947-5-4 CSA C22.2 No 14 EN 60947-5-1 IEC 60947-5-1 EN 60947-1 IEC 60947-1 JIS C8201-1 |
| Product Certifications | GL CSA UL Listed LROS (Lloyds register of shipping) BV DNV RINA |
| Category | 00028 - DATA PORTS |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 00785901044574 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ID |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366