This Schneider Electric Harmony XB5 hour counter has 5 display digits and is supplied with 230 to 240Vac. It has a rectangular shape with a metal body and a plastic bezel. This hour counter provides a visual indicator on the number of hours operated of your installation. It is easily installed into a standard 22mm diameter cut-outs. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP66, making it ideal for operation in harsh environments. Designed to fit in a standard 22mm cutout, ensuring compatibility when installing in pre-existing machinery. Wide range of operating temperatures from -25°C to 70°C allows versatility in usage of product. Thanks to its simplicity of installation, flexibility, and robustness, it meets the requirements of the majority of industrial applications It is CE and UL certified. This range delivers an innovative and ergonomic design that allows easy operation and improves the look and feel of your control panels and machines.
Add to Quote Catalogue| Part Number | XB5DSM |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901396185 |
| UPC11 | 78590139618 |
| EAN | 3389110102642 |
| Availability | N |
| Lead Time | 20 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 9029108000 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 2.36 inch |
| Height | 1.18 inch |
| Width | 1.18 inch |
| Weight | 0.10 pound |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
|---|---|
| Bezel Material | Dark grey plastic |
| Product Or Component Type | Hour counter |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Reset | Without |
| Us Rated Supply Voltage | 230...240 V +/- 10 % |
| Noise Level | 90 dB 0.1 m |
| Display Digits | 5 |
| Current Consumption | 8 mA |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| Mounting Mode | Flush-mounted |
| Mounting Support | Panel mounting |
| Height | 1.18 in (30 mm) |
| Width | 1.18 in (30 mm) |
| Depth | 2.36 in (60 mm) |
| Device Presentation | Monolithic product |
| Product Weight | 0.10 lb(US) (0.045 kg) |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -13…158 °F (-25…70 °C) |
| Electrical Shock Protect Class | Class II IEC 60536 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 4X NEMA 13 |
| Standards | EN 60947-5-1 |
| Product Certifications | CE UL |
| Category | 22467 - PUSHBUTTONS,22MM(PLASTIC) NEW |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 00785901396185 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366