This Harmony XB5, hour counter has 5 display digits and is supplied with 120V AC. This hour counter provides a visual indicator on the number of hours operated of your installation. It is easily installed into standard 22mm diameter cut-outs. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP66, making it ideal for operation in harsh environments. Its wide range of operating temperatures from -25°C to 70°C allows versatility in usage of product.
Add to Quote Catalogue| Part Number | XB5DSG |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901396154 |
| UPC11 | 78590139615 |
| EAN | 3389110102635 |
| Availability | S |
| Lead Time | 36 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 9029108000 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 2.36 inch |
| Height | 1.18 inch |
| Width | 1.18 inch |
| Weight | 0.10 pound |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
|---|---|
| Bezel Material | Dark grey plastic |
| Product Or Component Type | Hour counter |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Reset | Without |
| Us Rated Supply Voltage | 120 V +/- 10 % |
| Noise Level | 90 dB 0.1 m |
| Display Digits | 5 |
| Current Consumption | 8 mA |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| Mounting Mode | Flush-mounted |
| Mounting Support | Panel mounting |
| Height | 1.18 in (30 mm) |
| Width | 1.18 in (30 mm) |
| Depth | 2.36 in (60 mm) |
| Device Presentation | Monolithic product |
| Product Weight | 0.10 lb(US) (0.045 kg) |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -13…158 °F (-25…70 °C) |
| Electrical Shock Protect Class | Class II IEC 60536 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 13 NEMA 4X |
| Standards | EN 60947-5-1 |
| Product Certifications | CE UL |
| Category | 22467 - PUSHBUTTONS,22MM(PLASTIC) NEW |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 00785901396154 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366