This Harmony XB5,head and mounting base is used for potentiometer application. This head and mounting base for potentiometer provides an ergonomic external interface for controlling your machines thanks to its knurled knob head. It is ideal for controlling key parameters of automation components like drives and inverters and is easily installed and replaced on compatible potentiometers. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP65. It has a metal bezel, this makes it ideal for applications requiring high impact and vibration resistance. It is designed to fit in a standard 22mm cutout, ensuring compatibility when installing in pre-existing machinery. Its wide range of operating temperatures from -40°C to 70°C allows versatility in usage of product.
Add to Quote Catalogue| Part Number | ZB5AD922 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901386070 |
| UPC11 | 78590138607 |
| EAN | 3389110905380 |
| Availability | S |
| Lead Time | 43 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8533908000 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | Yes |
| Weight | 0.07 pound |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Head + mounting base for potentiometer |
| Device Short Name | ZB5 |
| Bezel Material | Dark grey plastic |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Head Type | Standard |
| Product Compatibility | For use with Ø 6.35 mm shaft |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Operator Profile | knurled knob, with white) |
| Product Weight | 0.07 lb(US) (0.032 kg) |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| Device Presentation | Basic element |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Electrical Shock Protect Class | Class II IEC 60536 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 13 NEMA 4X |
| IK Degree Of Protection | IK03 IEC 50102 |
| Standards | EN/IEC 60947-5-4 EN/IEC 60947-5-5 UL 508 JIS C8201-5-1 EN/IEC 60947-5-1 EN/IEC 60947-1 CSA C22.2 No 14 JIS C8201-1 |
| Product Certifications | CSA UL Listed BV RINA DNV LROS (Lloyds register of shipping) GL |
| Vibration Resistance | 5 gn 2…500 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 30 gn 18 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 50 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 |
| Category | 22467 - PUSHBUTTONS,22MM(PLASTIC) NEW |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 00785901386070 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366