This empty handy box is part of the range Harmony XB5R plastic and XB4R metal wireless and batteryless pushbuttons. It features one cut-out for XB5R diameter 22 mm control units. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP65. It is in polycarbonate green (Pantone 355C) and it weighs 110g. The mobile box associated with its support function is adapted for static and mobile applications mounted on vehicles.
Add to Quote Catalogue| Part Number | ZBRM21 |
|---|---|
| Country of Origin | HU |
| UPC | 785901714194 |
| UPC11 | 78590171419 |
| EAN | 3606480673535 |
| Availability | N |
| Lead Time | 17 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 3926909985 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | I |
| Return Indicator | Yes |
| Weight | 0.24 pound |
| Range Of Product | Harmony XB5R |
|---|---|
| Product Or Component Type | Empty handy box |
| Device Short Name | ZBRM |
| Product Destination | For XB5R Ø 22 mm control units |
| Control Station Application | One function |
| Colour Of Base Of Enclosure | Green Pantone 355C) |
| Colour Of Cover | Dark grey RAL 7016) |
| Material | Polycarbonate |
| Product Weight | 0.24 lb(US) (0.11 kg) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -13…131 °F (-25…55 °C) |
| IP Degree Of Protection | IP65 IEC 60529 |
| IK Degree Of Protection | IK03 EN 50102 |
| Standards | CSA C22.2 No 14 ETSI EN 301 489-1 ETSI EN 300 440-2 ETSI EN 300 440-1 EN/IEC 60947-5-1 ETSI EN 301 489-3 UL 508 |
| Product Certifications | ANATEL BT 2006/95/EC CE FCC C-tick SRRC RSS GOST |
| Directives | 2004/108/EC - electromagnetic compatibility 1999/5/EC - R&TTE directive |
| Category | 22470 - XB5R WIRELESS PUSH BUTTON |
| Discount Schedule | I |
| GTIN | 00785901714194 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | HU |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366