| Part Number | ZBRN2 |
|---|---|
| Country of Origin | ID |
| UPC | 785901193722 |
| UPC11 | 78590119372 |
| EAN | 3606480528491 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39122216 |
| HTs Code | 8517620090 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | I |
| Return Indicator | No |
| Depth | 2.36 inch |
| Height | 3.54 inch |
| Width | 4.80 inch |
| Weight | 0.60 pound |
| Range Of Product | Harmony |
|---|---|
| Product Or Component Type | Harmony Hub wireless/Serial Line gateway |
| Device Short Name | ZBRN2 |
| Product Specific Application | Wireless Schneider Electric devices ecosystem |
| Function Of Module | Zigbee green power concentrator |
| Communication Port Protocol | Modbus client application |
| Antenna Type | Integrated |
| Transmission Frequency | 2405…2480 MHz |
| Maximum Radio Communication Distance | 328.08 ft (100 m) in free field 820.21 ft (250 m) if a relay antenna is located between the transmitter and Harmony Hub 196.85 ft (60 m) if an external antenna is connected to Harmony Hub 82.02 ft (25 m) with Harmony Hub installed in a metal housing or in a closed metal enclosure |
| Radio Response Time | < 30 ms |
| Radio Channels Utilisation | <= 60 devices |
| [Us] Rated Supply Voltage | 24...240 V AC/DC 50/60 Hz - 10...10 % |
| Immunity To Microbreaks | 10 ms |
| Power Consumption In W | 4 W AC/DC |
| Breaking Capacity | 15 W |
| Breaking Capacity | 750 VA |
| Control Circuit Frequency | 50...60 Hz +/- 10 % |
| Short-Circuit Protection | 16 A GB2 circuit breaker |
| Operating Position | Any position |
| Mounting Support | 35 mm symmetrical DIN rail EN/IEC 60715 Mounting plate |
| Electrical Connection | 1 conductor cable 0.00…0.01 in² (0.2…4 mm²) - AWG 24...AWG 12 - solid - without cable end IEC 60947-1 2 conductors cable 0.00…0.00 in² (0.2…1.5 mm²) - AWG 24...AWG 16 - solid - without cable end IEC 60947-1 1 conductor cable 0.00…0.00 in² (0.2…0.75 mm²) - AWG 24...AWG 14 - flexible - with cable end IEC 60947-1 2 conductors cable 0.00…0.00 in² (0.2…2.5 mm²) - AWG 24...AWG 18 - flexible - with cable end IEC 60947-1 |
| Tightening Torque | 3.10…3.54 lbf.in (0.35…0.4 N.m) EN/IEC 60947-1 3.09…3.54 lbf.in (0.35…0.40 N.m) EN/IEC 60947-1 |
| Housing Material | Self-extinguishing plastic |
| Status Led | 1 LED Green power ON 1 LED Yellow communication network 5 LEDs Red function mode 1 LED green and yellow reception signal |
| Wstd Insulation Voltage Level | 1.5 kV 50 Hz EN/IEC 60947-5-1 |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 4 kV |
| Surge Withstand | 1 kV differential mode IEC 61000-4-5 2 kV common mode IEC 61000-4-5 |
| Width | 4.80 in (122 mm) |
| Height | 3.54 in (90 mm) |
| Depth | 2.36 in (60 mm) |
| Product Weight | 0.60 lb(US) (0.27 kg) |
| Antenna Gain | 0 dBi |
| Integrated Connection Type | 1 isolated serial link 2 x RJ45 in parallel Modbus Serial line slave Modbus slave RTU asynchronous in baseband RS485, half duplex, 1.2...115.2 kbauds, 2 twisted shielded pairs |
| Data Storage Equipment | SD card |
| Topology | Devices linked by daisy-chaining or tap junctions |
| Data Format | 7 or 8 bits, 1 or 2 stop bits |
| Parity | No Even Odd |
| Radio Agreement | ANATEL, type III ETSI EN 301 489-3 FCC, category 2 ETSI EN 300 440-1 ICASA RSS, category 1 ETSI EN 300 440-1 SRRC |
| Product Certifications | GOST CE UL C-tick CSA CCC |
| Directives | 2006/95/EC - low voltage directive 2004/108/EC - electromagnetic compatibility 1999/5/EC - R&TTE directive |
| Standards | CSA C22.2 No 14 EN 62311 EN/IEC 61131-2 ETSI EN 300 440-2 ETSI EN 300 328 EN/IEC 60950-1 UL 508 |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Relative Humidity | 90 % -13…131 °F (-25…55 °C), without condensation ETSI EN 300 440-1 |
| Operating Altitude | 0...6561.68 ft (0...2000 m) |
| Storage Altitude | 0.00…9842.52 ft (0…3000 m) |
| Vibration Resistance | +/- 3.5 mm 5…14 Hz) IEC 60068-2-6 1 gn 5…150 Hz)on panel mounting IEC 60068-2-6 2 gn 8…150 Hz)on DIN rail IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 10 gn 16 ms) 6000 shocks IEC 60068-2-27 |
| IP Degree Of Protection | IP20 IEC 60529 casing) IP20 terminals) |
| Pollution Degree | 2 IEC 60664-1 |
| Electromagnetic Compatibility | 1.2/50 µs shock waves immunity test 1 kV differential mode) IEC 61000-4-5 1.2/50 µs shock waves immunity test 2 kV common mode) IEC 61000-4-5 Immunity to microbreaks and voltage drops 10 ms IEC 61000-4-11 |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366