Harmony 22 mm modular push buttons, selector switches, pilot lights are designed for industry. This range combines simplicity of setup, flexibility and a robust construction. An ingenious locking system consisting of a snap fit head and body that can be tightened with a single screw but still ensuring an easy and yet secure mounting. Harmony XB4/ZB4 are 22 mm chromium plated metal modular push buttons, selector switches and pilot lights connecting to fully metal mounting collar. The operators can be purchased as complete operators or various modules that can be assembled to meet the user’s specific requirement. Harmony XB5/ZB5 are 22 mm plastic modular push buttons, selector switches, pilot lights. The operator can have a round and square plastic bezel. The contacts can be used for low load electrical contact and high power applications. Shake proof connection screws make periodic retightening unnecessary. A complete set of accessories to provide a solution for applications where exposure to high pressure cleaning, dust and extreme temperatures is an everyday occurrence. These harmony 22mm push buttons are used by machine manufacturers (automotive, textiles, timber) and control system panel builders. Certified and approved for meeting requirements throughout all continents: EN/IEC, UL, NEMA, CSA, CCC, Gost, JIS and many more. They have UL and CE markings and have ratings up to IP66 and IP69K.
Add to Quote Catalogue| Part Number | ZBY2304 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901372899 |
| UPC11 | 78590137289 |
| EAN | 3389110841305 |
| Availability | S |
| Lead Time | 5 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 3926909985 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | Yes |
| Weight | 0.00 pound |
| Product Or Component Type | Legend holder |
|---|---|
| Accessory / Separate Part Cate | Marking accessory |
| Material | Plastic |
| Device Composition | Marked legend Legend holder |
| Accessory / Separate Part Dest | Ø 22 mm control or signalling unit For standard head |
| Colour | Dark grey |
| Range Compatibility | Harmony XB5 Harmony XB4 |
| Legend Holder Size | 30 x 40 mm |
| Marking | White STOP 1 black side, 1 red side |
| User Language | English |
| Product Weight | 0.00 lb(US) (0.002 kg) |
| Category | 22469 - PUSHBUTTON,22MM ACCESSORIES-NEW |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 00785901372899 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366