Harmony 22 mm modular push buttons, selector switches, pilot lights are designed for industry. This range combines simplicity of setup, flexibility and a robust construction. An ingenious locking system consisting of a snap fit head and body that can be tightened with a single screw but still ensuring an easy and yet secure mounting. Harmony XB4/ZB4 are 22 mm chromium plated metal modular push buttons, selector switches and pilot lights connecting to fully metal mounting collar. The operators can be purchased as complete operators or various modules that can be assembled to meet the user’s specific requirement. Harmony XB5/ZB5 are 22 mm plastic modular push buttons, selector switches, pilot lights. The operator can have a round and square plastic bezel. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP66 / IP67 / IP69 / IP69K, making it ideal for operation in harsh environments. The contacts can be used for low load electrical contact and high power applications. Shake proof connection screws make periodic retightening unnecessary. A complete set of accessories to provide a solution for applications where exposure to high pressure cleaning, dust and extreme temperatures is an everyday occurrence. These harmony 22mm push buttons are used by machine manufacturers (automotive, textiles, timber) and control system panel builders. Certified and approved for meeting requirements throughout all continents: EN/IEC, UL, NEMA, CSA, CCC, Gost, JIS and many more. They have UL and CE markings and have ratings up to IP66 and IP69K.
Add to Quote Catalogue| Part Number | XB4BW33G5 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901381495 |
| UPC11 | 78590138149 |
| EAN | 3389110892086 |
| Availability | S |
| Lead Time | 43 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509035 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 2.24 inch |
| Height | 1.85 inch |
| Width | 1.18 inch |
| Weight | 0.21 pound |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Illuminated push-button |
| Device Short Name | XB4 |
| Bezel Material | Chromium plated metal |
| Fixing Collar Material | Zamak |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Head Type | Standard |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Type Of Operator | spring return |
| Operator Profile | Green flush |
| Operator Add Information | With plain lens |
| Contacts Type And Composition | 1 NO + 1 NC |
| Contact Operation | Slow-break |
| Connections - Terminals | Screw clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm² with cable end EN/IEC 60947-1 Screw clamp terminals, 1 x 0.22...2 x 2.5 mm² without cable end EN/IEC 60947-1 |
| Light Source | Protected LED |
| Bulb Base | Integral LED |
| Us Rated Supply Voltage | 110...120 V AC 50/60 Hz |
| Height | 1.85 in (47 mm) |
| Width | 1.18 in (30 mm) |
| Depth | 2.24 in (57 mm) |
| Terminals Description ISO n°1 | (13-14)NO (21-22)NC |
| Product Weight | 0.21 lb(US) (0.097 kg) |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| Contacts Usage | Standard contacts |
| Positive Opening | With EN/IEC 60947-5-1 appendix K |
| Operating Travel | 0.06 in (1.5 mm) NC changing electrical state) 0.10 in (2.6 mm) NO changing electrical state) 0.17 in (4.3 mm) total travel) |
| Operating Force | 3.5 N NC changing electrical state 3.8 N |
| Mechanical Durability | 10000000 cycles |
| Tightening Torque | 7.08…10.62 lbf.in (0.8…1.2 N.m) EN 60947-1 |
| Shape Of Screw Head | Cross Philips no 1 Cross pozidriv No 1 Slotted flat Ø 4 mm Slotted flat Ø 5.5 mm |
| Contacts Material | Silver alloy (Ag/Ni) |
| Short-Circuit Protection | 10 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1 |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 10 A EN/IEC 60947-5-1 |
| Ui Rated Insulation Voltage | 600 V 3)EN/IEC 60947-1 |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 6 kV EN/IEC 60947-1 |
| Ie Rated Operational Current | 3 A 240 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 6 A 120 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 0.1 A 600 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 0.27 A 250 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 0.55 A 125 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 1.2 A 600 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 |
| Electrical Durability | 1000000 cycles, AC-15, 2 A 230 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 3 A 120 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 4 A 24 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, DC-13, 0.2 A 110 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, DC-13, 0.5 A 24 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C |
| Electrical Reliability | Λ < 10exp(-6) 5 V 1 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 Λ < 10exp(-8) 17 V 5 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 |
| Signalling Type | Steady |
| Current Consumption | 14 mA |
| Service Life | 100000 h at rated voltage and 25 °C |
| Surge Withstand | 1 kV IEC 61000-4-5 |
| Supply Voltage Limits | 100…132 V AC |
| Device Presentation | Complete product |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Electrical Shock Protect Class | Class I IEC 60536 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 IP67 IP69 IP69K |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366