This Harmony XB5, double-headed modular push button has 1 green, 1 red button and 1 central white pilot light, operates with a spring return / impulse mechanism and uses screw-clamp terminals. It is marked with “I” and “O” symbols. This double-head button provides a complete 2 button interface to your machines with a single panel cut-out. It is easily installed into standard 22mm diameter cut-outs and connected with simple screw-clamp connections. Its schematic is clearly distinguishable thanks to clear colors and markings, minimizing errors during initial wiring and later maintenance operations. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP66/IP67/IP69/IP69K and IP69K, making it ideal for operation in harsh environments. Its plastic bezel makes it ideal for applications requiring good resistance to chemical agents and/or double electrical insulation.
Add to Quote Catalogue| Part Number | XB5AW73731M5 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901981442 |
| UPC11 | 78590198144 |
| EAN | 3389119043564 |
| Availability | N |
| Lead Time | 22 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509035 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 2.32 inch |
| Height | 1.97 inch |
| Width | 1.18 inch |
| Weight | 0.15 pound |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Illuminated double-headed push-button |
| Device Short Name | XB5 |
| Bezel Material | Dark grey plastic |
| Fixing Collar Material | Plastic |
| Head Type | Standard |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Shape Of Signaling Unit Head | Rectangular |
| Type Of Operator | spring return |
| Operator Profile | Green flush, I white) Red projecting, O white) |
| Contacts Type And Composition | 1 NO + 1 NC |
| Contact Operation | Slow-break |
| Connections - Terminals | Screw clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm² with cable end EN/IEC 60947-1 Screw clamp terminals, >= 1 x 0.22 mm² without cable end EN/IEC 60947-1 Spring terminals, <= 2 x 1.5 mm² with cable end EN/IEC 60947-1 Spring terminals, >= 1 x 0.22 mm² without cable end EN/IEC 60947-1 |
| Light Source | Protected LED |
| Bulb Base | Integral LED |
| [Us] Rated Supply Voltage | 230...240 V AC 50/60 Hz |
| Us Rated Supply Voltage | 240 V |
| Height | 1.97 in (50 mm) |
| Width | 1.18 in (30 mm) |
| Depth | 2.32 in (59 mm) |
| Terminals Description ISO n°1 | (13-14)NO (11-12)NC |
| Product Weight | 0.15 lb(US) (0.066 kg) |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| Contacts Usage | Standard contacts |
| Positive Opening | With EN/IEC 60947-5-1 appendix K |
| Operating Travel | 0.06 in (1.5 mm) NC changing electrical state) 0.10 in (2.6 mm) NO changing electrical state) 0.17 in (4.3 mm) total travel) |
| Operating Force | 3.5 N NC changing electrical state 3.8 N NO changing electrical state |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Tightening Torque | 7.08…10.62 lbf.in (0.8…1.2 N.m) EN 60947-1 |
| Shape Of Screw Head | Cross JIS No 1 Cross Philips no 1 Cross pozidriv No 1 Slotted flat Ø 4 mm Slotted flat Ø 5.5 mm |
| Contacts Material | Silver alloy (Ag/Ni) |
| Short-Circuit Protection | 10 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1 |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 10 A EN/IEC 60947-5-1 |
| Ui Rated Insulation Voltage | 600 V 3)EN 60947-1 |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 6 kV EN 60947-1 |
| Ie Rated Operational Current | 3 A 240 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 6 A 120 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 0.1 A 600 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 0.27 A 250 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 0.55 A 125 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 1.2 A 600 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 |
| Electrical Durability | 1000000 cycles, AC-15, 2 A 230 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 3 A 120 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 4 A 24 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, DC-13, 0.2 A 110 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, DC-13, 0.5 A 24 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C |
| Electrical Reliability | Λ < 10exp(-6) 5 V, 1 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 Λ < 10exp(-8) 17 V, 5 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 |
| Signalling Type | Steady |
| Supply Voltage Limits | 195…264 V AC |
| Current Consumption | 14 mA |
| Service Life | 100000 year(s) at rated voltage and 25 °C |
| Surge Withstand | 1 kV IEC 61000-4-5 |
| Device Presentation | Complete product |
| Light Source Colour | Yellow |
| Colour Of Marking | White marking when green, red or black caps Black marking when white caps |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Overvoltage Category | Class II IEC 61140 |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366