| Part Number | 750XBXRC-48D |
|---|---|
| UPC | 606480779282 |
| UPC11 | 60648077928 |
| EAN | 3606480779282 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Depth | 1.40 inch |
| Height | 2.05 inch |
| Width | 1.38 inch |
| Weight | 2.93 ounce |
| Product Type | Plug-in electromechanical relay |
|---|---|
| [In] Rated Line Current | 10 A |
| Switch Function | DPDT |
| Contact Composition | 2 NC + 2 NO |
| Ie Rated Operational Current | 10 A 277 V AC on resistive load)UL 10 A 30 V DC on resistive load)UL 10 A 250 V AC-1 1 NO)on resistive load)IEC 10 A 28 V DC-1 1 NO)on resistive load)IEC 5 A 250 V AC-1 1 NC)on resistive load)IEC 5 A 28 V DC-1 1 NC)on resistive load)IEC |
| Maximum Switching Voltage | 300 V AC UL 30 V DC UL 250 V AC IEC 28 V DC IEC |
| Mounting Support | plug-in Side flange |
| Local Signalling | Flag cover |
| Contacts Material | Silver alloy, gold flashed |
| Rated Power In Hp | 0.33 HP 120 V AC 1 HP 277 V AC |
| Connections - Terminals | octal terminal connector socket 8 pins) |
| Ctrl Circuit Voltage Limits | 0.8...1.1 Un DC |
| Resistance | 1800 Ohm |
| Average Coil Consumption | 1.4 W |
| Vibration Resistance | +/- 1 mm 10…35 Hz in operation 3 gn 35…150 Hz in operation |
| Operating Time | 20 ms |
| Drop-Out Voltage Threshold | >= 0.15 Uc AC >= 0.1 Uc DC |
| Minimum Switching Current | 10 mA 17 V DC |
| Product Weight | 2.93 oz (83 g) |
| Height | 2.05 in (52 mm) |
| Width | 1.38 in (35 mm) |
| Depth | 1.40 in (35.5 mm) |
| Shock Resistance | 10 gn |
| Ambient Temperature Range - Operational | -40…131 °F (-40…55 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…185 °F (-40…85 °C) |
| Product Certifications | UL CSA CE EAC |
| Dielectric Strength | 2500 V AC between coil and contact 2000 V AC between poles 1500 V AC between contacts |
| Electrical Durability | 100000 cycles |
| Mechanical Durability | 5000000 cycles |
| IP Degree Of Protection | IP40 |
| GTIN | 03606480779282 |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366