TeSys DF modular fuse carrier, 4 poles (3P+N), for protection of control circuits up to 25A/500V. To be used with 8.5×31.5mm fuse links up to 25A and short circuit current up to 20kA@400V. It provides a Neutral pole fitted with a locked tubular link, blown fuse indication by LED. Compact (70mm width), it can be used in modular panels, clipping on 35mm DIN rail, connection by screw terminals, padlockable without accessory. Fuse links (8.5×31.5mm aM, gG type) and add-on auxiliaries (fuse carrier assembly kits, clip-in markers) are available (to be ordered separately). Sold in lots of 3 units. Multi standards certified (IEC, EAC, Marine), Green Premium product (RoHS/REACh).
Add to Quote Catalogue| Part Number | DF83NV |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 389119407199 |
| UPC11 | 38911940719 |
| EAN | 3389119407199 |
| Availability | N |
| Lead Time | 35 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509045 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CP1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 2.40 inch |
| Height | 3.13 inch |
| Width | 2.76 inch |
| Weight | 0.38 pound |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Product Name | TeSys DF |
| Product Or Component Type | Fuse carrier |
| Device Short Name | DF8 |
| Device Composition | tubular link locked in Neutral pole |
| Product Compatibility | DF2BA fuse cartridge DF2BN fuse cartridge |
| Poles Description | 3P + N |
| Fuse Size | 8.3 x 31.5 mm |
| Fuse Type | , aM , gG |
| Control Type | Toggle padlockable |
| Local Signalling | Blown fuse indication |
| Utilisation Category | AC-20B IEC 60947-3 |
| Ue Rated Operational Voltage | 400 V AC |
| Ie Rated Operational Current | 25 A 400 V AC |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 25 A 68 °F (20 °C) |
| Ui Rated Insulation Voltage | 500 V AC |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 6 kV |
| Overvoltage Category | III |
| Short-Circuit Withstand | 20 kA 400 V IEC 60947-3 |
| Power Dissipation In W | 2.5 W maximum power dissipation by fuse |
| Standards | EN/IEC 60947-3 EN/IEC 60269-2 |
| Product Certifications | IEC EAC DNV-GL |
| Mounting Support | 35 mm symmetrical DIN rail |
| Mounting Position | Vertical +/- 23°) |
| Connections - Terminals | screw clamp terminals 1 0.00…0.02 in² (1…16 mm²)rigid screw clamp terminals 2 0.00…0.01 in² (1…6 mm²)rigid screw clamp terminals 1 0.00…0.02 in² (1…16 mm²)flexible with or without screw clamp terminals 2 0.00…0.01 in² (1…6 mm²)flexible with or without |
| Tightening Torque | 19.47 lbf.in (2.2 N.m) PZ2 19.47 lbf.in (2.2 N.m) flat Ø 5.5 mm |
| Height | 3.13 in (79.5 mm) |
| Width | 2.76 in (70 mm) |
| Depth | 2.40 in (61 mm) |
| Product Weight | 0.38 lb(US) (0.171 kg) |
| Quantity Per Set | Set of 3 |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) with derating above 20°C |
| Operating Altitude | 0...6561.68 ft (0...2000 m) without derating |
| IP Degree Of Protection | IP20 |
| Pollution Degree | 3 |
| Fire Resistance | 1760 °F (960 °C) IEC 60695-2-1 |
| Compatibility Code | DF8 |
| Category | 21714 - DF FUSEHOLDERS |
| Discount Schedule | CP1 |
| GTIN | 03389119407199 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 3 |
| Country Of Origin | FR |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366