TeSys DF modular fuse carrier, 3 poles (3P), for protection of control circuits up to 125A/690V. To be used with 22x58mm fuse links with stricker up to 125A and short circuit current up to 120kA@400V. To be equipped with an early break auxiliary contact module DF22AM* (to be ordered separately), it provides blown fuse indication by LED. Compact (105mm width), it can be used in modular panels, clipping on 35mm DIN rail, connection by screw terminals. Fuse links with stricker (22x58mm aM, gG type) and add-on auxiliaries (fuse carrier assembly kits, clip-in markers) are available (to be ordered separately). Sold in lots of 2 units. Multi standards certified (IEC, UL recognized, CSA, EAC), Green Premium product (RoHS/REACh).
Add to Quote Catalogue| Part Number | DF223VC |
|---|---|
| Country of Origin | TN |
| UPC | 389118233430 |
| UPC11 | 38911823343 |
| EAN | 3389118233430 |
| Availability | N |
| Lead Time | 30 |
| UNSPSC | 39121624 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509045 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CP1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 3.01 inch |
| Height | 5.02 inch |
| Width | 4.13 inch |
| Weight | 1.45 pound |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Product Name | TeSys DF |
| Product Or Component Type | Fuse carrier |
| Device Short Name | DF22 |
| Product Compatibility | DF3FA fuse cartridge striker DF3FN fuse cartridge striker DF22AM auxiliary contact block |
| Poles Description | 3P |
| Fuse Size | 22 x 58 mm |
| Fuse Type | , gG , aM |
| Control Type | Toggle |
| Local Signalling | Blown fuse indication |
| Ue Rated Operational Voltage | 690 V AC 690 V DC |
| Ie Rated Operational Current | 125 A |
| Ui Rated Insulation Voltage | 690 V AC |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 8 kV |
| Ipk Rated Peak Withstand Crrt | 19 kA with tubular links IEC 60269-1 |
| Short-Circuit Withstand | 120 kA 400 V IEC 60947-3 120 kA 500 V IEC 60947-3 80 kA 690 V IEC 60947-3 |
| Standards | EN/IEC 60947-3 EN/IEC 60269-2 UL 4248-1 CSA C22.2 No 4248-1 |
| Product Certifications | IEC UL Recognized CSA EAC |
| Mounting Support | 35 mm symmetrical DIN rail |
| Mounting Position | Vertical +/- 23°) |
| Connections - Terminals | screw clamp terminals 1 0.00…0.05 in² (2.5…35 mm²)rigid screw clamp terminals 2 0.00…0.04 in² (2.5…25 mm²)rigid screw clamp terminals 1 0.00…0.05 in² (2.5…35 mm²)flexible with or without screw clamp terminals 2 0.00…0.04 in² (2.5…25 mm²)flexible with or without |
| Tightening Torque | 35.40 lbf.in (4 N.m) |
| Height | 5.02 in (127.5 mm) |
| Width | 4.13 in (105 mm) |
| Depth | 3.01 in (76.5 mm) |
| Product Weight | 1.45 lb(US) (0.657 kg) |
| Quantity Per Set | Set of 2 |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…176 °F (-40…80 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -4…140 °F (-20…60 °C) with derating above 20°C |
| IP Degree Of Protection | IP20 IEC 60529 |
| Protective Treatment | TH |
| Fire Resistance | 1760 °F (960 °C) IEC 60695-2-1 |
| Compatibility Code | DF22 |
| Category | 21714 - DF FUSEHOLDERS |
| Discount Schedule | CP1 |
| GTIN | 03389118233430 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 2 |
| Country Of Origin | TN |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366