TeSys DF modular fuse carrier, 2 poles (1P+N), for protection of control circuits up to 25A/500V. To be used with 8.5×31.5mm fuse links up to 25A and short circuit current up to 20kA@400V. It provides a Neutral pole fitted with a locked tubular link. Compact (35mm width), it can be used in modular panels, clipping on 35mm DIN rail, connection by screw terminals, padlockable without accessory. Fuse links (8.5×31.5mm aM, gG type) and add-on auxiliaries (fuse carrier assembly kits, clip-in markers) are available (to be ordered separately). Sold in lots of 6 units. Multi standards certified (IEC, EAC, Marine), Green Premium product (RoHS/REACh).
Add to Quote Catalogue| Part Number | DF81N |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 389119407113 |
| UPC11 | 38911940711 |
| EAN | 3389119407113 |
| Availability | N |
| Lead Time | 35 |
| UNSPSC | 39121624 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509045 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CP1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 2.40 inch |
| Height | 3.13 inch |
| Width | 1.38 inch |
| Weight | 0.19 pound |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Product Name | TeSys DF |
| Product Or Component Type | Fuse carrier |
| Device Short Name | DF8 |
| Device Composition | tubular link locked in Neutral pole |
| Product Compatibility | DF2BA fuse cartridge DF2BN fuse cartridge |
| Poles Description | 1P + N |
| Fuse Size | 8.3 x 31.5 mm |
| Fuse Type | , gG , aM |
| Control Type | Toggle padlockable |
| Utilisation Category | AC-20B IEC 60947-3 |
| Ue Rated Operational Voltage | 400 V AC |
| Ie Rated Operational Current | 25 A 400 V AC |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 25 A 68 °F (20 °C) |
| Ui Rated Insulation Voltage | 500 V AC |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 6 kV |
| Overvoltage Category | III |
| Short-Circuit Withstand | 20 kA 400 V IEC 60947-3 |
| Power Dissipation In W | 2.5 W maximum power dissipation by fuse |
| Standards | EN/IEC 60947-3 EN/IEC 60269-2 |
| Product Certifications | IEC EAC DNV-GL |
| Mounting Support | 35 mm symmetrical DIN rail |
| Mounting Position | Vertical +/- 23°) |
| Connections - Terminals | screw clamp terminals 1 0.00…0.02 in² (1…16 mm²)rigid screw clamp terminals 2 0.00…0.01 in² (1…6 mm²)rigid screw clamp terminals 1 0.00…0.02 in² (1…16 mm²)flexible with or without screw clamp terminals 2 0.00…0.01 in² (1…6 mm²)flexible with or without |
| Tightening Torque | 19.47 lbf.in (2.2 N.m) PZ2 19.47 lbf.in (2.2 N.m) flat Ø 5.5 mm |
| Height | 3.13 in (79.5 mm) |
| Width | 1.38 in (35 mm) |
| Depth | 2.40 in (61 mm) |
| Product Weight | 0.19 lb(US) (0.087 kg) |
| Quantity Per Set | Set of 6 |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) with derating above 20°C |
| Operating Altitude | 0...6561.68 ft (0...2000 m) without derating |
| IP Degree Of Protection | IP20 |
| Pollution Degree | 3 |
| Fire Resistance | 1760 °F (960 °C) IEC 60695-2-1 |
| Compatibility Code | DF8 |
| Category | 21714 - DF FUSEHOLDERS |
| Discount Schedule | CP1 |
| GTIN | 03389119407113 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 6 |
| Country Of Origin | FR |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366